ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

TaTuTa çiftlikleri ziyaretçilerini bekliyor

Yayınlanma Tarihi: 1 Mayıs 2024
TaTuTa çiftlikleri ziyaretçilerini bekliyor

2003’te Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Küresel Çevre Fonu (GEF) Küçük Destek Programı’ndan (SGP) alınan destekle “Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası” adıyla proje olarak geliştirilen TaTuTa’nın ana amacı Türkiye’de ekolojik tarımla geçinen çiftçi ailelerine mali, gönüllü işgücü ve/veya bilgi desteği sağlayarak ekolojik tarımı teşvik etmek ve sürdürülebilirliğini sağlamaktı. TaTuTa programı -yurtdışında bilinen ismiyle WWOOF Türkiye- bugün aynı amaç doğrultusunda gönüllü ziyaretleriyle devam ediyor.

1971 yılında İngiltere’de kurulan WWOOF, dünyadaki ilk gönüllü turizmi ve kırsal turizm kuruluşlarından biri. Bugün WWOOF Ağı’na 130 ülkede 11 binden fazla ev sahibi ve 66 binden fazla gönüllü kayıtlı. WWOOF Türkiye ise TaTuTa (Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası) adıyla 2004 yılında Buğday Derneği tarafından kuruluyor.

TaTuTa, ekolojik yaşam hareketinin içerisindeki gruplar, bireyler ve farklı kültürler arasındaki iletişimi güçlendiriyor. Ekolojik üretimin öncelikle kırsal nüfus için, doğal döngülerle dost, sürekli bir yaşamsal kaynak yaratılması yönünde sağlıklı örneklerin oluşturulmasını ve çoğaltılmasını sağlıyor. Şehirde, topraktan uzak yaşayan insanların ekolojik çiftliklerdeki yaşamı deneyimleyerek, ekolojik yaşam ile ilgili sorumluluklarını içselleştirmesi ve günlük yaşamında daha fazla uygulamaya sokmasına yardımcı oluyor. İlk elden ekolojik yöntem, deneyim ve bilgi paylaşımı gerçekleşiyor. Doğa dostu üretim ve tüketim modelleri desteklenerek, toprak, hava, su kalitesinin, biyolojik çeşitliliğin, iklimlerin ve diğer doğal döngülerin sağlıklı bir şekilde devamına katkı sunuyor. TaTuTa’da Nisan 2024 itibariyle 66 ev sahibi bulunuyor.

TaTuTa, güven ve takasa dayalı kültürel ve eğitsel deneyimleri teşvik ederek, sürdürülebilir bir küresel toplum inşa etmek için, gönüllülerle ekolojik üreticileri birbirine bağlayan dünya çapında bir hareket olan WWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms/Organik Çiftliklerde Dünya Çapında Fırsatlar) ağına dahil.

Daha fazla bilgi için https://wwoofturkey.org/tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş