DESTEK OL!
Gönüllü Ol

Buğday Ekibi

 

Victor Ananias


Buğday fikrinin, hareketinin, derneğinin kurucusu.

Zürih’te doğdu. Çocukluğu Bodrum Yalıkavak’ta, toprak damlı bir köy evinde geçti. Bodrum Yarımadası’nda dönen son yel değirmenini babası onarttı, buğday öğüttü, ekmek yaptı. Victor, değirmende büyüdü. Bodrum pazarında bir tezgâhta tohumlarını attığı Buğday hareketi, 1993 yılında Başak Doğal Ürünler Dükkânı, Buğday Vejetaryen Restoran ve Buğday Dergisi’yle filizlendi. Kırsalda başlayan ekolojik yaşam yolculuğu, İstanbul’da Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın bünyesinde açtığı Nuh’un Ambarı isimli ilk doğal ürün dükkanıyla devam etti. Buğday çalışmalarını etkin bir platformda sürdürebilmek amacıyla 2002 yılında dostlarıyla Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’ni kurdu. Victor Ananias, ortaya çıktığı günden bugüne Buğday’ın vizyoneri, emek vereni, yürütücüsü, yöneticisiydi. 2 Mart 2011 tarihinde vefat etti.

(Daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz).

 

Leyla Aslan 

Yönetim Kurulu Başkanı

1999 yılında Victor’la ve Buğday’la tanıştığımda henüz 17 yaşında, üniversiteye hazırlanan bir çocuktum. Bir yıl Buğday’da çalıştıktan sonra üniversiteyi kazanarak Edirne’ye gittim. Okulu bitirip yıllar sonra Buğday’ı tekrar ziyarete geldiğimde ise Buğday’ın bana, benim Buğday’a ihtiyacımız vardı. Tekrar kaldığım yerden devam ettim, araya hiç zaman girmemiş gibi… Buğday’da yaklaşık 3 yıl mali ve idari işler sorumlusu olarak çalıştıktan sonra, %100 Ekolojik Pazarlar Projesi’nin Koordinatörü olarak 13 yıldır Buğday’daki yoluma devam etmekteyim ve son 3 yıldır da Yönetim Kurulu başkanlığını üstlenmiş durumdayım. 

Victor’un ellerinde şekillendim, hayatımın rengini Buğday değiştirdi. Yakın bir zamanda Buğday’daki kahramanım Victor’u ve tohumun hikmetini çocuklara anlatma niyeti ile “Victor’un Balkabakları” adlı masal kitabını kaleme aldım. 16 yıldır Buğday’da şükranla çalışıyorum. Ekolojik yaşam gönüllüsü, attığı her adımı fayda sağlamak için atmaya gayret eden bir doğaseverim. İncir çekirdeğini doldurmasa da henüz öğrendiklerim, Buğday’da öğreneceklerimin hiç bitmeyeceğinden eminim…

 

Batur Şehirlioğlu

Yönetim Kurulu Üyesi – Genel Müdür

ODTÜ’de Makine Mühendisliği eğitimi almakta iken 1993 yılında ekoloji hareketine adım attı. Önce Dünya Dostları Derneği üyesi olarak nükleer karşıtı hareket içinde aktif rol aldı. 1995’te mezun olduktan sonra “kırsalda birlikte yaşam” hayaliyle üreticilerin yanında gönüllü olarak çalıştı. Hocamköy Hareketi ve kurucularından olduğu Hocamköy Kooperatifi aracılığıyla Türkiye’de ekoloji, ekolojik köy ve permakültür kavramlarının gelişmesine katkı verdi. Bir yandan da Kırıkkale, Hasandede’de yaşamsal anlamda Ekolojik Köy kurma girişiminde yer aldı. Bu dönemde Victor ile tanıştı ve 2000 yılında Victor ve Oya ile Yalıkavak’ta “kırsalda bir yaşam” denemesine girişti. Bu dönemde ekolojik/ doğal ürün tedariği, dükkânlara danışmanlık, Bodrum Pazarı’nda ekolojik ürün pazarcılığı yaptı. 

Ağaçkakan ve Buğday dergilerinde yenilenebilir enerji, kompost, sağlıklı beslenme, doğal temizlik, tüketim alışkanlıkları üzerine yazıları yayınlandı. 1998’den itibaren Buğday Hareketinin içinde ve Buğday Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. 

Dernekteki aktif çalışmalarına bir süre ara verdikten sonra 2006 yılından bu yana %100 Ekolojik Pazar Projesi ile yeniden Buğday’da aktif rol üstlendi, bugün dernekte genel müdür olarak görev yapmakta. Ayrıca 2014’te yapılan Olağan Genel Kurul’da dernek yönetim kurulu üyeliğine seçildi. O dönemden beri yönetim kurulu üyeliği görevini sürdürmekte. Ankara’da yaşıyor. Melek ve Damla adlarında iki kız çocuğu var.

 

Duygu Kayadelen

Projeler Koordinatörü

Ankaralı, ODTÜ mezunu. Özellikle AB destekli projeler hazırlama, yürütme, yönetme konularında çalıştı. Çevirmenlik yaptı, çocuk ve gençlik kitapları, makaleler, Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali için altyazılar çevirdi. 2013’de Buğday’ın ev sahipliğini yaptığı 18. Dünya Organik Kongresi’nin Koordinatörlüğü’nü üstlendi. O zamandan beri, mümkün olduğuna inandığı daha güzel dünya için, yeni Buğday projelerini hayata geçirmek üzere çalışıyor. Buğday’da her gün yeni şeyler öğreniyor, öğrendiklerini hayata geçirmeye ve paylaşmaya çabalıyor.

 

Oya Ayman

Strateji Kurulu Üyesi / İletişim Süpervizörü

1966 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da yaptı. İÜ-İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Çeşitli gazete, dergi ve TV kanallarında muhabir olarak çalıştı. 1996’da Ayfer Tunç ile birlikte hazırladığı araştırma kitabı ‘İkiyüzlü Cinsellik’ yayımlandı. 1997’de Güney Amerika seyahatini gerçekleştirdi. Türkiye’ye döndükten sonra 1998 yılında Haberci programı için çeşitli haber-belgeseller yaptı. Aynı yıl Güney Amerika izlenimlerini aktaran dört bölümlük ‘Güneş Toprakları’ belgeseli NTV’de yayımlandı. 1999’da, yine Güney Amerika izlenimlerini anlatan aynı adlı kitabı yayımlandı. Kitap, daha sonra ‘Şapkanın Altındaki Kıta’ başlığı ile ikinci baskıyı yaptı. 

1999’da WWF-Türkiye adına, NTV’de yayımlanan ‘Nuh’un Ambarı’ adlı haber programın yönetmenliğini üstlendi. Buğday Ekolojik Yaşam Dergisi’nin yayın yönetmenliğini, Yeşiliz Dergisi’nin yayın danışmanlığını yürüttü. 2004-2014 yılları arasında National Geographic Türkiye’de Lokal Konular editörü olarak çalıştı ve makaleleri yayımlandı. Al Jazeera Türk’te de dosya-araştırma muhabiri olarak görev yaptı.

2014 yılından bu yana İzmir’in bir dağ köyünde yaşıyor ve kırsalda yaşam, gönüllü sadelik, gıda güvenliği gibi konularda çeşitli gazete ve dergilere yazı yazıyor. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin çeşitli çalışmalarının koordinasyonunda görev alıyor, çeşitli mecralarda ekolojik yaşam bilgisinin yayılması ve kırla kent arasındaki bağların güçlenmesi için çaba gösteriyor.

 

Güneşin Oya Aydemir

Strateji Kurulu Üyesi

Biyoloji okudu. Kuş gözlemciliği ile başladığı doğa koruma çalışmalarına Türkiye tabiatını Koruma Derneği merkezi ve Bodrum Şubesi, Ankara Kuş Gözlem Topluluğu, Doğal Hayatı Koruma Derneği, Doğa Derneği çatıları altında devam etti. Atlas Dergisi’nde yazar ve araştırmacı olarak çalıştı. Yeşil Atlas Dergisi’nin editörlüğünü yaptı. İnsan – doğa ilişkisi meselesine kafayı taktığı sırada Buğday felsefesi ve Victor ile tanıştı. O noktadan itibaren emek ve enerjisini Buğday Dergisi ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’ne vakfetti. 2007 yılında kırsalda ekolojik bir yaşam deneyimlemek üzere Kazdağları’na göç etti. Burada Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi, Yaşam Okulu ve Bir Tohum Vakfı’nın kuruluşlarına el verdi. Halen Kazdağları’nda yaşıyor, Çamtepe’nin süpürgecisi olarak çalışıyor. UNDP İklim Değişikliği ve Çevre Portföyü’ne danışmanlık yapıyor. Zanaat, sanat ve bilim konularını yeni bir yaşam biçiminin önemli ögeleri olarak bireylerin günlük yaşamlarına sokmak üzere katılımcı çalışmalar tasarlıyor ve uyguluyor.

 

Ahmet Berkay Atik

Yönetim Kurulu Üyesi – WWOOF Türkiye/TaTuTa Koordinatörü

İşletme eğitiminin ardından 2005-2011 yılları arasında reklam ve pazarlama alanlarında çalıştı. İstanbul’daki iş hayatını bıraktıktan sonra, organik tarıma dair nereden geldiğini hala tam olarak bilmediği merakı onu Buğday’ın TaTuTa projesiyle buluşturdu ve iki çiftlikte gönüllü çalıştı. Sırayla tüm TaTuTa çiftliklerine gitmeyi planlarken kendini Buğday Derneği’nde çalışırken buldu. TaTuTa ağından sorumlu olan Ahmet Berkay, Kaz Dağları’nda bir köyde yaşıyor.

 

Mehmet Gürmen

Strateji Kurulu Üyesi – Eğitmen

Bilişim alanında 1997-2003 arası özel sektörde ve 2003 yılından sonra da bağımsız olarak çalışmaya başladı. Buğday hareketine 2011 yılında gönüllü, 2012 yılında da gönüllü-profesyonel olarak dahil oldu. Dernek’te strateji kurulu üyesi. Bunun yanı sıra profesyonel olarak çiftçilik yapıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İpek Peker

Gönüllü, Üye ve Destekçi Koordinatörü

1991 yılı, İstanbul doğumlu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu.

İlkokul sıralarında sınıfına okuduğu çevre haberleri vesilesiyle olsa gerek, erken yaşlarından itibaren Dünya’nın gidişatına dair kaygı duymaya ve sorumluluk hissetmeye başladı. Bu endişe dolu ilişki, yanı sıra büyük bir sevgi, hayranlık ve merak da barındırıyordu. Lise yıllarından itibaren enerjisini yönlendirebileceği kurum ve projeler buldu. Uzun yıllar uluslararası ve yerel sivil toplum örgütleri ve sivil inisiyatiflerin gönüllü, eylem ve eğitim birimlerinde faaliyet yürüttü.  

Annesinin evlerinde yaptığı domates salçasını Victor’a tattırma serüveni ile başlayan Buğday tanışıklığı yıllar sonra profesyonel bir ilişkiye dönüştü. Proje Asistanı olarak girdiği Buğdaygillik kariyerine Gönüllü, Üye ve Destekçi Koordinatörü olarak devam etmekte.

Ekolojik dengeleri gözeten, sevgi ve saygı temelli, adil, eşit, sınırsız, şiddetsiz bir yaşam arzuluyor bu uğurda kendince çabalıyor. Kısaca, bir formülünün veya sonunun olmadığını bilerek, başka bir dünyayı mümkün kılmaya çalışıyor. 

 

Ayşe Nur Ayan

İletişim Koordinatörü

1994, İstanbul doğumlu. Ege Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu.

Eğitim hayatı süresince sivil toplum kuruluşlarında bilim ve ekoloji projelerinin yürütülmesinde katkıda bulundu. Projelerden edindiği “yaparak öğrenme” modeli onu yeniden toprakla, doğayla ve tohum ile tanıştırdı. Zarar gören zeytin ağaçları için gözyaşı döken çiftçiden, ölmez ağacın gölgesinde topladığı zeytinlerden, Ege Bostan’da Buğday Derneği ile birlikte attıkları tohumlardan öğrendikleri onun yaşamdaki dönüşümünü de başlatmış oldu. Kaynakları kıt, ihtiyaçları ise sınırsız olarak gören bir ekonomi öğretisinin aksine, sürdürülebilir bir ekonomi anlayışı ile insani gelişmenin ancak ‘azalarak’ mümkün olabileceğine inanıyor. Zira bu inançla, yaşamına kattığı tüm güzel insanların ve anların onu ne kadar çoğalttığını biliyor.

Basılı ve dijital mecralar için gönüllü ve yarı profesyonel olarak çeviriler ve kültür-sanat yazıları hazırladığı üniversite yıllarının ardından, 2017 yılında çalışmaya başladığı uluslararası bir şirkette dijital pazarlama ve sosyal medya alanında deneyim elde etti.

Victor Ananias’ın “üretmek için tohum vermemiz gerek… Yeter ki, alacağımızın hesabını yapmadan önce vermeye konsantre olup, bunu bilinçli olarak sonuna kadar yapalım.” sözlerinden aldığı ilham ile 2019 yılından beri Buğday Derneği’nin proje ve faaliyetlerine iletişim yönünde destek sunuyor, paylaşıyor ve çoğalıyor.

 

Nahide Soner

Muhasebe Sorumlusu

İktisadi Ticari İlimler Yüksek Okulu’nda okurken Osmanlı Bankası’nda da çalışmaya devam edip emekli oldu. Sırası ile IWS’de (Woolmark) muhasebe müdürü olarak, Free-zone’da gümrük-muhasebe müdürü olarak 1 yıl, Nike Inc firmasında da 10 yıl çalıştı.

Koro, ud, kudüm, ve bendir çalışmaları yapıyor. 2016 yılında Buğday ailesine katıldı.

 

Dilber Nalçacı

Ofis ve Üye Sorumlusu

1978 İstanbul doğumluyum. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler mezunuyum. Uzun yıllar mağazacılık sektöründe çalıştım. 3 yıl hukuk bürosunda adli takip elemanlığı yaptım. 

Uzakdoğu sporlarıyla yakından ilgilendim. Şimdilerde, çocuğuma da sporla ilgili disiplin kazandırmaya çalışıyorum. 

2016 yılından beri Buğday Derneği’ndeyim. Ofis ve üye sorumlusu olarak çalışmaktayım. Ekolojik yaşam kavramıyla Buğday Derneği’nde tanıştım. Bana değişimin, dönüşümün kapılarını aralayan bu kurumun parçası olduğum için hem çok şanslı, hem çok mutluyum.

 

Lalehan Uysal

Kurumsal Kimlik Danışmanı

1979-1984 Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde (Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) Grafik Tasarım eğitimi aldı.

2000-2006 Buğday Hareketi’nin dergisi Buğday’ı yaptı. Buğday dergisi için yol arkadaşlarıyla birlikte yarattıkları içerik ve tasarım konsepti ile ekolojik bilginin yaygınlaşmasına öncülük edenlerden biri oldu. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin kurulduğunda Kreatif Direktör olarak çalıştı. Halen Buğday Derneği’nin yerel ve uluslararası bütün projelerinde kreatif danışmanlık yapmaktadır.

2004-2005 Açık Radyo’da Buğday (Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği) ile ‘Ekolojik Adımlar’ programını Buğday Derneği kurucularından gazeteci Oya Ayman ile birlikte hazırladı ve sundu. 2007 Buğday’ın projelerinden Şişli Bomonti’deki ‘%100 Ekolojik Pazar’ın kurucularından biri ve kurumsal kimlik danışmanıdır. 

2017 İlk tohum fotoğrafları sergisini ‘Hayatın Mücevherleri’ adıyla Oxford Üniversitesi’nde 40 yıldır düzenlenen ‘Food & Cookery’ adını taşıyan sempozyum kapsamında sergiledi. Bu sergiyi Gaziantep, Adana, Düzce, İstanbul- Cihangir, Bodrum-Gümüşlük, sergileri izledi. İstanbul-Çengelköy’deki son sergisi 16. İstanbul Bienali’ne Paralel Etkinlikler Listesi’nde yer aldı. Bütün sergilerinin adı ‘Kurda, Kuşa, Aşa… Ve Göze’ adını taşıyor.

 

Yasemin Kireç

Gıda Çalışma Grubu Sorumlusu, Eğitmen

Permakültür tasarımcısı ve arıcı Yasemin Kireç, V.K.V. Koç Özel Lisesi’nden mezun olduktan sonra sosyoloji ve antropoloji eğitimi aldı. Üniversite yıllarından itibaren amatör olarak ilgilendiği permakültür, doğal yaşam ve ekoloji konularında, kendini yetiştirmek üzere 2014 ve 2015 yıllarında Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’nde “Permakültüre Giriş” ve “Permakültür Tasarım Sertifikası” eğitimlerini tamamladı. Ardından, kurumsal hayata veda ederek Çanakkale’de Anadolu Meraları uygulama arazisinde gerçekleştirilen “Bütüncül Yönetim” eğitimine katıldı. 

2015 yılında Buğday Derneği ile birlikte çalışmalar yapmaya başladı. Derneğin, Avrupa Birliği Erasmus+ Programı kapsamında gerçekleştirdiği “Arıları Yaşatalım: Ekolojik Arıcılık Eğitimi” (Live and Let Bee: Training for Ecological Beekeeping) projesinde yürütücülerden biri olarak çalıştı. 2018 Buğday Derneği’nin Avrupa’daki ortaklarından GAIA Kosovo’nun düzenlediği Sosyal Permakültür Çalıştayı’na katıldı, daha sonra GAIA Kosovo ile birlikte bir “Ekolojik Arıcılık” kursu organize etti. Bugüne kadar yetişkinler, gençler ve çocuklarla Ekolojik Yaşama Giriş, Şehirde Ekolojik Yaşam Uygulamaları, Kent Bahçeciliği, Tohum, Arıcılık, Derin Dinleme ve Doğa Farkındalığı eğitim ve etkinlikleri yaptı. Gökçeada, Çanakkale ve İstanbul arasında gidip gelen Yasemin, Anadolu Meraları’nda koordinatör, Buğday Derneği’nde eğitmen olarak çalışmaya ve çeşitli girişimlerde aktif rol oynamaya devam ediyor; yereldeki üretici-türetici buluşmalarına katılıyor, bilgi ve deneyimin paylaşılmasında aracılık yapmaya çalışıyor.

 

Cenk Demirezen

Bilişim Sorumlusu

Tekirdağ doğumlu, Varna Ekonomi Üniversitesi Enformatik mezunu. Yazılım sektöründe 9 yıldır aktif olarak çalışıyor. Dijital tarım projeleri üretmesini seven, tarıma bu yönden destek veren bir girişimci adayı. Buğday Derneği’nin yürütmüş olduğu işleri hayranlıkla takip ederken, derneğe katılma şansı buldu. Buğday Derneği’nin ülkemiz adına önemli konularda işler yaptığını, önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyor ve kendisi de bilişim alanında destek oluyor.

 

Hilal Toker

WWOOF Türkiye/TaTuTa Koordinatör Yardımcısı

2014 yılında Erasmus programı ile gittiği Almanya’da metafizik uykulardan uyanmanın yanı sıra ekolojik bir yaşama da merhaba dedi. Hayatında ilk kez çöpleri ayrıştırdı, yaşanılan yerin bahçesinde bir şeyler ekti biçti, kompost yaptı, yan sokaktaki marketin “çöp” diye attığı meyve sebzelerle beslendi, yemekler yaptı. Türkiye’ye dönünce en büyük hayali; Almanya’daki yaşamını sürdürebileceği bir “zemin” bulmaktı. Böylece yolu Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi ile kesişti. 1 hafta kaldığı Çamtepe’de “ekolojik okuryazarlık eğitmeni” oldu. Şehre dönüp 4 sene boyunca hem İstanbul hem de başka başka şehirlerde anlattı ekolojik okuryazarlığı. 2018 yılında bu kez “Gençler Kırsala” kampıyla yeniden kavuştu Çamtepe’sine ve bu kez şehre dönmek istemedi. 2019 yılında ise Buğday ile gönül tanışıklığının ötesinde buluştu ve bir “Buğdaygil” oldu. Halen TaTuTa ev sahibi ve ziyaretçi temsilcisi olarak çalışıyor. Hayatını ise “çıktım erik dalına anda yedim üzümü” şeklinde özetliyor.

 

Nurhayat Bayturan

Ege Bölgesi Sorumlusu

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü mezunu. Organik üretim Türkiye’de başladığından beri sektörün içinde ve ilk yönetmeliği hazırlayan ekipte yer aldı. Türkiye’de organik üretimde hizmet veren yabancı ve ilk kontrol ve sertifikasyon kurumunu kurup, 20 yıl boyunca yöneticiliğini yaptı. Yöneticiliğini yaparken kontrol ve sertifikasyon kurumunun her alanında (TR, AB, NOP, JAS yönetmeliklerine göre kontrol, sertifikalandırma, analizler, kalite güvence, yönetmelikler, marka kriterleri vb.) bizzat çalışmış olan Nurhayat Bayturan, çeşitli kongre ve panellerde de konu ile ilgili sunumlar yapıyor, eğitimler veriyor. Buğday Derneği kurulduğundan beri derneğin üyesi olup, ayrıca Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği’nin (ETO) kurucu üyesi.  Ülkemizde organik üretimi, yediğimiz gıdalarla ilgili farkındalığın yaratılması ve çevreye duyarlılığın gelişmesi açısından çok önemsiyor.

 

Iraz Mursaloğlu

Gönüllü Sorumlusu

1980 yılında Antakya’da çiftçi bir aileye doğdum. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarımda orada yaşayıp üniversite eğitimim için İstanbul’a taşındım. Okul süresince ve sonraki yıllarda reklam, marka iletişimi, organizasyon alanlarında çalıştım. Bulduğum her fırsatta şehirden çıkıp yabana gittim, gök kubbenin altında dinlenebildim. Bana kalan zamanımdaki hassasiyetlerim, tercihlerim yıllar içinde baskınlaştılar; insanın tüketim dünyasında çalışarak öğrendiklerim, geleceğime yönelik adımlar olmaktan çıkıp neye hizmet etmek, neyin parçası olmak istemediğimi netleştirip tanımladı. Fikirsel, fiziksel çöplerimizle sebep olduğumuz yıkımla ilgili huzursuzluğum ancak içimden “… fark edene, görene düşmez mi?” diye sorunca dinginleşti. Uzun yıllar süren, nereye çıkacağını pek de bilmediğim bu yerimi, yönümü bulma yolculuğumun biraz biraz netleştiği, yolunu bulduğu bu zamanda tanıştım Buğday’la. Her gün öğrenmeye devam ettiğim, mümkün olduğunu bildiğimiz adil, şefkatli, erdemli, neşeli, sağlıklı dünyayı yaratmak yolunda sorumluluk alıp alternatifler yaratan, ekolojik yaşam bilgisinin yayılması için çalışan, güven ve ilham veren bu yol arkadaşıyla, aileyle devam ediyorum yolculuğuma, dönüşümüme.

Tanıştığımızdan beri Buğday gönüllüsüyüm, 2019’dan itibaren de Derneğin proje ve faaliyetlerine destek oluyor, İstanbul’daki gönüllü ekibinin koordinasyonu sağlıyorum.

 

Kübra Köprülüoğlu Aşanlı

Ürün Geliştirme Çalışma Grubu Sorumlusu

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. Doğaya olan tutkusu üniversite yıllarında doğa sporları yapmaya başlamasına vesile oldu. İstanbul’da tasarım stüdyolarında tasarım alanında deneyim kazandı. Yaratıcı ekip yönetmenliği yaptığı sıralarda uzun bir Likya yürüyüşü sonrası artık doğada yaşamına devam etme isteğiyle işinden ayrıldı ve eşi Melih Aşanlı ile birlikte Türkiye’nin ilk dağ başındaki tasarım stüdyosu Harmonia’yı kurdu. Ekolojik tasarım alanında çalışmanın yanı sıra kendi arazilerinde ekolojik tasarım ve ekolojik yaşama giriş eğitimleri düzenlemektedirler. Ekolojik yaşam bilgisini yaymak için Türkiye’de Harmonia’nın yanı sıra Buğday Derneği’nde Buğdaygil olarak çalışmakta ve uluslararası alanda Gen Europe’un iletişim ekibinde gönüllü olarak çalışmaktadır. Eşi ve kızı ile birlikte halen ormanda off-grid yaşamaktadır.

 

Gözde Özbey

İletişim ve Medya Sorumlusu, Eğitmen

Üniversite lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde 2012-2016 yılları arasında tamamladı. Sevdiği işi yaparak hayatını sürdürmek istediğinden sivil toplum alanında devam etmeyi seçti. Mezun olup memleketi İzmir’e döndükten sonra doğa yürüyüşleri ile tanıştı. Zirvelere çıktıkça içindeki boşluğun doğasına karşı yaşamaktan kaynaklandığını fark etti. Bu farkındalık onun Buğday Derneği ile tanışmasının tohumlarını attı.


İzmir’de yaşarken, Buğday Derneği’nin Gönüllü İletişim Ekibi’ne kabul edilmesiyle bir süreliğine İstanbul’a göçüp hem iletişim asistanı hem gönüllü olarak çalıştı. İzmir’e geri döndüğü 2019 yılından beri gönüllü olarak çalışmayı sürdürdü. Buğday ile tanışmasını bir dönüm noktası olarak görüyor.

Buğday çatısı altındaki çalışmalarına Temmuz 2021 itibarıyla İletişim Sorumlusu olarak devam ediyor. Bunun yanı sıra eğitim ekibinde yer alıyor; halka açık ve kurumsal platformlarda eğitmenlik yapıyor. Gönüllü çalışma grubunda yer alarak, gönüllü koordinasyonu gibi konularda destek veriyor.

Kendisini basitçe “ekolojik yaşam gönüllüsü” olarak tanımlıyor. Doğayla uyumlu yaşamak üzerine kafa yoruyor ve bu yaşam bilgisini yaymayı kendinde bir sorumluluk olarak görüyor. Ekolojik yolcuğunu, bildiklerini ve deneyimlediklerini “Ekolojik Yolum” adlı bloğunda anlatmaya ve yeni tohumlar atmaya devam ediyor.

 

Pembe Albayrak Emül

Ege Bölgesi Etkinlik ve Organizasyon Sorumlusu

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü okudu. 25 yıl telekomünikasyon sektöründe çalıştı. Şu an Urla Ekolojik Yapılar şirketinde yöneticilik yapmaya devam ediyor, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışıyor, çevre aktivisti. Buğday ailesiyle tanıştıktan sonra hayata başka bir gözle bakmaya başladı, Buğday Derneği Ege Bölgesi’nde Etkinlik ve Organizasyon Sorumlusu olarak çalışıyor.

 

Merve Atınç

%100 Ekolojik Pazarlar Gıda Mühendisi

1992 yılında İstanbul’da doğdu. Üniversitede gıda mühendisliği okuduğu yıllarda Macaristan ve Almanya’ya eğitim ve çalışma amacıyla gitti. Buralarda fonksiyonel gıda, katkı maddesi içermeyen gıdalar, organik tarım gibi konulara ilgi duydu ve bu alanlarda çalışmalar yaptı. Ülkesine dönüp gıda sektöründe özel bir şirkette çalışmaya başladığında, öğrendiği ve benimsediği pek çok kavramın sektörde yerinin olmadığını gördü. Mesleğini sorguladığı bir dönem Buğday Derneği ile yolu kesişerek TaTuTa çiftliklerinde gönüllü olarak çalışmaya başladı. Toprakla tanış oldu. Burada öğrendikleri hayatındaki dönüşümü de başlatmış oldu. Dönüşümü beraberinde güzellikler getirirken, Buğday Derneği’nin %100 Ekolojik Pazarlar Projesi’nde Gıda Mühendisi olarak çalışmaya başladı. Şimdilerde pazarlarda denetim yapıyor ve halkla ilişkiler çalışmalarına destek oluyor. Victor Ananias’ın ‘‘Bu Pazar bir alışverişten, ekolojik sebze meyveden çok öte bir hareket, bir halk platformu, bir paylaşım mekanı…’’ cümlesini pazara girdiği her gün duyumsuyor ve pazarda geçirdiği zamanın çok değerli olduğunu düşünüyor. Türkiye’de organik tarımın önemi, farkındalıkla gıda seçimi ve tüketimi konularında bilgi ve deneyimini aktarmak amacıyla öğrenmeye ve dönüşmeye devam ediyor.


Paylaş