ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol

Oya Ayman

Strateji Kurulu Üyesi – İletişim Süpervizörü

1966 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da yaptı. İÜ-İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Çeşitli gazete, dergi ve TV kanallarında muhabir olarak çalıştı. 1996’da Ayfer Tunç ile birlikte hazırladığı araştırma kitabı ‘İkiyüzlü Cinsellik’ yayımlandı. 1997’de Güney Amerika seyahatini gerçekleştirdi. Türkiye’ye döndükten sonra 1998 yılında Haberci programı için çeşitli haber-belgeseller yaptı. Aynı yıl Güney Amerika izlenimlerini aktaran dört bölümlük ‘Güneş Toprakları’ belgeseli NTV’de yayımlandı. 1999’da, yine Güney Amerika izlenimlerini anlatan aynı adlı kitabı yayımlandı. Kitap, daha sonra ‘Şapkanın Altındaki Kıta’ başlığı ile ikinci baskıyı yaptı.

1999’da WWF-Türkiye adına, NTV’de yayımlanan ‘Nuh’un Ambarı’ adlı haber programın yönetmenliğini üstlendi. Buğday Ekolojik Yaşam Dergisi’nin yayın yönetmenliğini, Yeşiliz Dergisi’nin yayın danışmanlığını yürüttü. 2004-2014 yılları arasında National Geographic Türkiye’de Lokal Konular editörü olarak çalıştı ve makaleleri yayımlandı. Al Jazeera Türk’te de dosya-araştırma muhabiri olarak görev yaptı.

2014 yılından bu yana İzmir’in bir dağ köyünde yaşıyor ve kırsalda yaşam, gönüllü sadelik, gıda güvenliği gibi konularda çeşitli gazete ve dergilere yazı yazıyor. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin çeşitli çalışmalarının koordinasyonunda görev alıyor, çeşitli mecralarda ekolojik yaşam bilgisinin yayılması ve kırla kent arasındaki bağların güçlenmesi için çaba gösteriyor.