ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol

Batur Şehirlioğlu

Genel Müdür

ODTÜ’de Makine Mühendisliği eğitimi almakta iken 1993 yılında ekoloji hareketine adım attı. Önce Dünya Dostları Derneği üyesi olarak nükleer karşıtı hareket içinde aktif rol aldı. 1995’te mezun olduktan sonra “kırsalda birlikte yaşam” hayaliyle üreticilerin yanında gönüllü olarak çalıştı. Hocamköy Hareketi ve kurucularından olduğu Hocamköy Kooperatifi aracılığıyla Türkiye’de ekoloji, ekolojik köy ve permakültür kavramlarının gelişmesine katkı verdi. Bir yandan da Kırıkkale, Hasandede’de yaşamsal anlamda Ekolojik Köy kurma girişiminde yer aldı. Bu dönemde Victor ile tanıştı ve 2000 yılında Victor ve Oya ile Yalıkavak’ta “kırsalda bir yaşam” denemesine girişti. Bu dönemde ekolojik/ doğal ürün tedariği, dükkânlara danışmanlık, Bodrum Pazarı’nda ekolojik ürün pazarcılığı yaptı.

Ağaçkakan ve Buğday dergilerinde yenilenebilir enerji, kompost, sağlıklı beslenme, doğal temizlik, tüketim alışkanlıkları üzerine yazıları yayınlandı. 1998’den itibaren Buğday Hareketinin içinde ve Buğday Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı.

Dernekteki aktif çalışmalarına bir süre ara verdikten sonra 2006 yılından bu yana %100 Ekolojik Pazar Projesi ile yeniden Buğday’da aktif rol üstlendi, bugün dernekte genel müdür olarak görev yapmakta. Ayrıca 2014’te yapılan Olağan Genel Kurul’da dernek yönetim kurulu üyeliğine seçildi. O dönemden beri yönetim kurulu üyeliği görevini sürdürmekte. Ankara’da yaşıyor. Melek ve Damla adlarında iki kız çocuğu var.