DESTEK OL!
Gönüllü Ol

Lalehan Uysal

Kreatif Direktör

1979-1984 döneminde Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde (Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) Grafik Tasarım eğitimi aldı.

Buğday Hareketi’nin 2000-2006 yılları arasında yayımlanan Buğday Dergisi için yol arkadaşlarıyla birlikte yarattıkları içerik ve tasarım konsepti ile ekolojik bilginin yaygınlaşmasına öncülük edenlerden biri oldu. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin kurulduğunda Kreatif Direktör olarak çalıştı.

2004-2005 yılları arasında Açık Radyo’da Buğday (Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği) ile ‘Ekolojik Adımlar’ programını Buğday Derneği kurucularından gazeteci Oya Ayman ile birlikte hazırladı ve sundu.

Buğday Derneği’nin danışmanlığında 2007 yılında kurulan ve Türkiye’nin ilk ekolojik pazarı olan İstanbul’daki Şişli %100 Ekolojik Pazar’ın kurucularından biri oldu.

2017 yılında ilk tohum fotoğrafları sergisini ‘Hayatın Mücevherleri’ adıyla Oxford Üniversitesi’nde 40 yıldır düzenlenen ‘Food & Cookery’ adını taşıyan sempozyum kapsamında sergiledi. Bu sergiyi Gaziantep, Adana, Düzce, İstanbul-Cihangir, Bodrum-Gümüşlük, sergileri izledi. İstanbul-Çengelköy’deki son sergisi 16. İstanbul Bienali’ne Paralel Etkinlikler Listesi’nde yer aldı. Bütün sergilerinin adı ‘Kurda, Kuşa, Aşa… Ve Göze’ adını taşıyor.

Derneğin proje ve yayınlarına kreatif direktörlük yapmaya devam eden Lalehan Uysal İstanbul’da yaşıyor. 2020’den beri “Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa’ adıyla ekoloji konseptli podcast serisini hazırlıyor.