ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Standartlara meydan okuyan kadim hazır gıda: Tarhana

Yayınlanma Tarihi: 28 Ekim 2022
Standartlara meydan okuyan kadim hazır gıda: Tarhana

Dünyanın en eski hazır gıdası tarhana olabilir. Asya’nın ortasından başlayıp Ortadoğu’ya, Anadolu’ya, Balkanlar’a hatta Finlandiya’ya dek uzanan ve asırlar süren uzun bir serüveni var tarhananın. Yolculuğu boyunca uğradığı toprakların ve iklimlerin olanaklarıyla çeşitlenen, zenginleşen tarhana Anadolu ve Trakya’da kış hazırlıklarının en vazgeçilmezi.

Sadece kışa ya da kara kış günlere hazırlık değil, aynı zamanda üretim fazlasını değerlendirmenin ve uzun süre muhafaza etmenin de en güzel yollarından biridir tarhana. Buğdayların biçilip un edildiği, koyun sütlerinin koyulaşıp azalmaya yüz tuttuğu, domates ve biberin en bereketli olduğu, bir önceki seneden artan bakliyatın değerlendirildiği, temmuz-ağustos güneşinin fermantasyon için gerekli ısıyı sağladığı zamana denk düşer tarhana üretimi. Tarhanayı, yoğurdu muhafaza etmenin yollarından bir olarak görür Burhan Oğuz, “Yoğurdun gerçek konservesi tarhanadır, ya buğdayla ya da unla yapılır.” der Türkiye Halkının Kültür Kökenleri adlı devasa eserinde […]

Geleneksel kültür araştırmacısı Sevgi Akar’ın “AnaBilgi” yazılarını Buğday E-Dergiden okuyabilir, ekolojik yaşamın gündem ve pratiklerinden haberdar olabilirsiniz.


Etiketler: , , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş