ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Atölye: Sivil Toplumun Yerel Yönetimlere Katılımı – 5 Mayıs 2023

Yayınlanma Tarihi: 28 Nisan 2023
Atölye: Sivil Toplumun Yerel Yönetimlere Katılımı – 5 Mayıs 2023

Buğday Derneği, İstanbul’daki tarım-gıda paydaşlarını “İstanbul Yerel Gıda Sisteminin Dönüşümü: Sivil Toplumun Yerel Yönetimlere Katılımı Atölyesi”ne davet ediyor.

Buğday Derneği tarafından, agroekoloji temelli kısa gıda tedarik zincirlerinin oluşmasına ve gelişmesine katkı sunma hedefiyle yürütülen “İstanbul ve Setúbal’da Yerel Yönetimler ile Yerel Gıda Sistemini Dönüştürmek” projesi kapsamında, 5 Mayıs Cuma günü 14.00-19.00 saatleri arasında Beyoğlu/İstanbul’da yüz yüze bir atölye düzenlenecek.

İstanbul’da faaliyet gösteren gıda toplulukları, tüketici kooperatifleri ve bu alanda çalışan STK ve sivil inisiyatiflerin katılımına açık olan atölyede, yerel yönetimlerle ortak çalışmalar yapma ve İstanbul tarım-gıda politika ve stratejilerine yön verme konularında neler yapılabileceği üzerinde çalışılacak. Atölye çıktıları Haziran 2023’te İstanbul’daki belediyelerin davet edileceği toplantıda sunulacak.

Kontenjanın sınırlı olduğu atölyeye katılım için 3 Mayıs Çarşamba gününe kadar kayıt formunu doldurmak gerekmektedir. Katılımı onaylanan katılımcılara mekân ve program bilgisi toplantı öncesinde kayıtlı e-posta adresleri üzerinden iletilecektir.

Buradan veya aşağıdaki butondan atölyeye kayıt oluşturabilirsiniz.


İstanbul ve Setúbal’da Yerel Yönetimler ile Yerel Gıda Sistemini Dönüştürmek projesi:

Türkiye’den Buğday Derneği ve Marmara Belediyeler Birliği ile Portekiz’den K-Evolution ortaklığında Eylül 2022’de başlayan “İstanbul ve Setúbal’da Yerel Yönetimler ile Yerel Gıda Sistemini Dönüştürmek” projesi, ALDA (European Association for Local Democracy) ve MAD’ın (Mekanda Adalet Derneği) yürütücülüğünde, Stiftung Mercator desteğiyle sürdürülen THE:PLACE – Türkiye Avrupa El Ele: Sivil Toplum ve Yerel Yönetimler İçin Değişim Programı çerçevesinde yürütülüyor. Bir yıl sürecek proje ile agroekoloji temelli kısa gıda tedarik zincirlerinin oluşmasına ve gelişmesine katkı sunulması hedefleniyor.

Proje kapsamında, İstanbul’da faaliyet gösteren gıda toplulukları, tüketici kooperatifleri ve bu alanda çalışan STK ve sivil inisiyatiflerin katılımıyla, 5 Kasım 2022 tarihinde Postane İstanbul’da “İstanbul Yerel Gıda Sisteminin Dönüşümü: Sivil Toplum Deneyimi ve İşbirlikleri” toplantısı düzenlendi.

Danimarka, İsveç, Fransa ve Portekiz’den belediye yetkililerinin konuşmacı olarak yer aldığı “Avrupa’daki Belediyelerde Agroekoloji Temelli Kısa Gıda Tedarik Zincirleri” başlıklı webinar ise, 27 Nisan 2023’te, birçok farklı ülkeden kurum temsilcilerinin ve vatandaşların yoğun ilgi ve katılımı ile gerçekleşti.

Proje ekibi, İstanbul’da tarımsal üretimin yoğun olduğu ve bu yönde çalışmaların yapıldığı ilçe belediyelerini ziyaret ederek İstanbul gıda sisteminin mevcut durumunun ortaya konulması yönünde çalışmalarını sürdürüyor.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş