ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Agroekoloji Bilgisi Derleme Rehberi Yayında

Yayınlanma Tarihi: 13 Eylül 2023
Agroekoloji Bilgisi Derleme Rehberi Yayında

MedCaravan projesi kapsamında agroekoloji bilgisinin sağlıklı bir şekilde nasıl derlenip kayıt altına alınabileceği konusunda hazırlanan rehber ekosistemin ihtiyaç duyduğu iyileşme için faydalı bir araç olma umudunu taşıyor.

Agroekoloji bilgisi, dünyada ekolojik prensipleri dikkate alarak tarımsal üretim yapan çok sayıda çiftçi ve gıda sisteminin diğer aktörleri tarafından uygulanıyor. Özellikle doğa dostu geleneksel uygulamaların yok olmadan derlenerek, ihtiyaç duyanların erişebileceği mecralarda yayınlanması, bu bilginin gelecek kuşaklara aktarılması ve yaygınlaşması açısından önem taşıyor. Bu gereklilikten yola çıkarak MedCaravan ekibinin oluşturduğu Agroekoloji Bilgisi Derleme Rehberi, agroekoloji bilgisinin sağlıklı bir şekilde nasıl derlenip kayıt altına alınabileceği konusunda rehber oluyor. 

Kitapçık, tarımdan sanata, tedarik sistemlerinden topluluk dayanışmasına kadar pek çok alanda önerilerde bulunan agroekolojik uygulamaların yaygınlaşarak ekosistemin ihtiyaç duyduğu iyileşme için faydalı bir araç olma umudunu taşıyor.


Agroekoloji Bilgisi Derleme Rehberi’ne buradan ulaşabilirsiniz.

İngilizce ve diğer Akdeniz dillerindeki kitapçığa buradan ulaşabilirsiniz.


Akdeniz Agroekoloji Kervanı – MedCaravan Projesi

Toprak kalitesinin giderek bozulması, yaklaşan kuraklık ve su kıtlığı, biyoçeşitlilik kaybı, kirlilik ve iklim değişikliğinin yıkıcı etkileri, sürdürülebilir ve adil üretim ve paylaşım yöntemlerinin acil bir biçimde yaygınlaşmasını gerektiriyor. Bu nedenle gıda üretiminde iyi örnekleri acilen öğrenmemiz ve paylaşmamız gerekiyor. Bir yandan insanlarla birlikte diğer canlıların sağlığı ve tabiatta bozulan yapıları onarmaya çalışırken, diğer yandan da küçük üreticiler ve aile çiftlikleri tarafından uygulanan sürdürülebilir ekolojik uygulamalara ortak olan, destekleyen türetici topluluk ve organizasyonlarının da yaygınlaşması bir zorunluluk.

Buğday Derneği’nin, AB tarafından Erasmus+ Programı kapsamında desteklenen ve İtalya’dan DEAFAL (European Delegation for Family Farming in Asia, Africa and Latin America) liderliğinde ve URGENCI (Fransa), Zelena Tranzicija (Sırbistan), HSEP (Hırvatistan) ve FCiencias.ID (Portekiz) ortaklığında yürüttüğü Akdeniz Agroekoloji Kervanı – MedCaravan projesi, gıda üretiminden erişimine kadar her aşamada uygulanabilecek iyi örneklerin derlenerek paylaşılmasını; böylelikle agroekolojik uygulamaların yaygınlaşmasını amaçlıyor.

MedCaravan projesi ile hem agroekoloji alanında eğitim için bir metodoloji geliştirilmesi hem de yerelde ve kırsaldaki agroekoloji bilgisinin toplanması ve çiftçilere eski, kadim bilgilerini paylaşma fırsatı verecek bir platform yaratılması için çalışmalar yürütülüyor. Projede ayrıca, ihtiyaç duyan herkesin bu iyi uygulamalara erişiminin de kolaylaştırılması hedefleniyor.

Proje kapsamında yapılan etkinlikler:

Proje ortakları toplantısı – 28-30 Mart 2022 – Belgrad

Webinar: Akdeniz’de TDT Çiftlikleri Nasıl Yönetiliyor? – 22 Şubat

Webinar: Toprak Verimliliği & Su Yönetimi – 22 Eylül 2022

Agroekolojiye Giriş Kampı – 23-25 Eylül 2022 – İzmir, Karaburun

Webinar: Akdeniz’de Agroekoloji Savunuculuğu – 13 Ekim 2022

Webinar: Gender and Agroecology – 7 Mart 2023

Webinar: Toplumsal Bir Hareket Olarak Agroekoloji – 10 Mayıs 2023

Webinar: Onarıcı Tarım – 24 Mayıs 2023

Agroekoloji Bilgisi Derleme Kampı – 19-20 Ağustos 2023 – Aydın, Kuşadası

MedCaravan Bilgilendirme Toplantısı – 24 Ağustos 2023 – İzmir, Bornova


Etiketler: , , , , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş