ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

%100 Ekolojik Pazarlarda Mayıs Bereketi

Yayınlanma Tarihi: 1 Mayıs 2024
%100 Ekolojik Pazarlarda Mayıs Bereketi

Sağlıklı gıdanın adresi % 100 Ekolojik Pazarlar, pestisitsiz (tarım zehiri), ekolojik, adil ve sürdürülebilir üretim biçimiyle üretilen sertifikalı ürünleri tüketicisiyle buluşturmaya devam ediyor.  

Mayıs ayının gelmesi ile birlikte baharın güzelliği her yerde hissedilirken doğanın cömertliğini yansıtan pazar tezgahları da yine bereketle doluyor.

% 100 Ekolojik Pazarlarda mayıs ayının güzelleri olarak tezgahlarda yerini almaya başlayan sebze ve meyvelerimiz; Enginar, Kuşkonmaz, Bakla, Bezelye, Kabak, Salatalık, Semizotu, Erik, Taze Sarımsak, Çilek, Kayısı (şekerpare) Taze Soğan, Fesleğen/Reyhan, Isırgan Otu, Patates, Kiraz, ve tabii tüm yıl hasadı yapılan ürünler olan bol vitaminli yeşil yapraklı sebzeler. 

Kuşkonmaz ve çağla-badem tezgahlarına mutlaka uğramayı unutmayın, çünkü tezgahta kalma süresi hayli kısa.

Üreticilerimiz, ürünlerini yalnızca yetiştirmekle kalmayıp her hafta büyük bir emekle pazara gelerek tezgahları dolduruyorlar. Pazarın en güzel tarafı ise sağlıklı gıdalarla dolu bu tezgahları tüketicilerle buluşturan insanlara doğrudan teşekkürlerimizi iletebilmek.

Mayıs ayında sofralarınızda bol bol tazelik, sağlık ve lezzet olsun.

Her şey kayıt altında ve izlenebilir

Buğday Derneği, oluşturduğu %100 Ekolojik Pazar Standartları ile organik pazarların sağlıklı işleyen ve güvenilir bir model olarak yaygınlaşmasına öncülük ederek üstlendiği bu rolü, hazırladığı internet veritabanı ile daha da ileriye taşıyor. Yerel yönetim yetkilileri, ürünlerin satış verilerini tarih, satıcı, üretici, ürün, çeşit, miktar, fiyat ve mali belgeler bazında kayıt altına alıyor.
Belediyelerin yanı sıra, Buğday Derneği ve proje ortağı olan sivil toplum kuruluşları ile birlikte, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da denetimleri yapılan %100 Ekolojik Pazarlar’da, düzenli olarak ürünlerden numune alınarak akredite laboratuvarlara gönderiliyor. Kalıntı çıkan veya sertifika kapsamı dışında ürün sattığı tespit edilen üreticiler ve esnaf pazardan men ediliyor. 


Etiketler: , , , , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş