ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Webinar: Toplumsal Bir Hareket Olarak Agroekoloji – 10 Mayıs 2023

Yayınlanma Tarihi: 7 Mayıs 2023
Webinar: Toplumsal Bir Hareket Olarak Agroekoloji – 10 Mayıs 2023

Buğday Derneği’nin Akdeniz Agroekoloji Kervanı – MedCaravan projesi kapsamında, 10 Mayıs 2023 saat 19.00’da “Toplumsal Bir Hareket Olarak Agroekoloji” webinarı düzenlenecek.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarım Ekonomisi Bölümü’nden Prof. Dr. Tayfun Özkaya ve Dr. Fatih Özden’in konuşmacı olarak yer alacağı “Toplumsal Bir Hareket Olarak Agroekoloji” başlıklı webinarda toplumsal bir hareket olarak agroekolojinin ekonomi politiği ele alınacak.

Buğday Derneği’nden Yasemin Kireç’in moderasyonunu üstleneceği webinar boyunca, endüstriyel tarımın doğa, insan ve tarımsal üretim üzerindeki tahakkümü, bu tahakkümden çıkış stratejisi olarak gıda güvenliği ve agroekoloji ilişkisi incelenecek ve agroekolojinin toplumsal boyutuna dair bir çok soruya yanıt aranacak.


Konuşmacılar:

  • Prof. Dr. Tayfun Özkaya – Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü / Tarım Ekonomisi Derneği
  • Dr. Fatih Özden – Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü

Webinar, 10 Mayıs Çarşamba günü, saat 19.00’da çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

Webinara bağlantısından veya aşağıdaki butondan ücretsiz kayıt oluşturabilirsiniz.


Akdeniz Agroekoloji Kervanı – MedCaravan Projesi

Toprak kalitesinin giderek bozulması, yaklaşan kuraklık ve su kıtlığı, biyoçeşitlilik kaybı, kirlilik ve iklim değişikliğinin yıkıcı etkileri, sürdürülebilir ve adil üretim ve paylaşım yöntemlerinin acil bir biçimde yaygınlaşmasını gerektiriyor. Bu nedenle gıda üretiminde iyi örnekleri acilen öğrenmemiz ve paylaşmamız gerekiyor. Bir yandan insanlarla birlikte diğer canlıların sağlığı ve tabiatta bozulan yapıları onarmaya çalışırken, diğer yandan da küçük üreticiler ve aile çiftlikleri tarafından uygulanan sürdürülebilir ekolojik uygulamalara ortak olan, destekleyen türetici topluluk ve organizasyonlarının da yaygınlaşması bir zorunluluk.

Buğday Derneği’nin, AB tarafından Erasmus+ Programı kapsamında desteklenen ve İtalya’dan DEAFAL (European Delegation for Family Farming in Asia, Africa and Latin America) liderliğinde ve URGENCI (Fransa), Zelena Tranzicija (Sırbistan), HSEP (Hırvatistan) ve FCiencias.ID (Portekiz) ortaklığında yürüttüğü Akdeniz Agroekoloji Kervanı – MedCaravan projesi, gıda üretiminden erişimine kadar her aşamada uygulanabilecek iyi örneklerin derlenerek paylaşılmasını; böylelikle agroekolojik uygulamaların yaygınlaşmasını amaçlıyor.

MedCaravan projesi ile, hem agroekoloji alanında eğitim için bir metodoloji geliştirilmesi hem de yerelde ve kırsaldaki agroekoloji bilgisinin toplanması ve çiftçilere eski, kadim bilgilerini paylaşma fırsatı verecek bir platform yaratılması için çalışmalar yürütülüyor. Projede ayrıca, ihtiyaç duyan herkesin bu iyi uygulamalara erişiminin de kolaylaştırılması hedefleniyor.

Proje kapsamında yapılan etkinlikler:
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

1 adet yorum var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş