DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Kamboçya’nın yüzen köylerinde iklim mücadelesi

Yayınlanma Tarihi: 21 Haziran 2021
Kamboçya’nın yüzen köylerinde iklim mücadelesi

Kamboçya’daki kadınları güçlendirmeye yönelik yürütülen bir proje, ani iklim değişikliklerine karşı savunmasız kalan toplulukların iklim krizine uyum sağlaması konusunda yardımcı oluyor.

Akıntının yumuşak ritmi’’ ile yaşayan bazı insanlara “nehir üzerinde yaşam’’ pastoral gelebiliyor. Lakin, Kamboçya, Pursat’daki “su üzerinde yüzen köyler’’in sakinleri için Tonlé Sap Nehri üzerinde yaşamlarını sürdürmek zor olabiliyor. Kurak arazilerde var olan istihdam fırsatları, genellikle su üzerinde yaşayan yerliler için mevcut değil ve bu insanların yaşamlarının devamlılığını sağlamak amacıyla bağlı oldukları “balıkçılık’’ da iklim krizi tarafından tehdit ediliyor.

Hem sıklıkla hem de uzunca süren fırtınaların dışarı çıkıp balık tutmalarını engellediğinin mevcudiyetine dikkat çeken ve Kompong Knie Köyü sakinlerinden biri olan 41 yaşındaki balıkçı kadın Ol Pheap, bu tür zorlu iklim koşullarında yalnızca bir veya iki kilo balık tutabildiklerini, bazı zamanlarda da hiç balık yakalayamadıklarını belirtiyor. Sık ve uzun fırtınalar sebebiyle balık tutmak için sahip oldukları ekipmanın belirledikleri konumdan da uzaklaşabildiğini ekleyen Ol Pheap, bu ekipmanı bulup tekrar istedikleri şekilde konumlandırmanın da oldukça zor olduğunun altını çiziyor. 

Pheap, yağışlı mevsimler ile kıyaslandığında kurak mevsimlerin de yerli halk için eşit derecede zorlu geçtiğini söylüyor. Yedi ay boyunca süren kurak mevsim sezonlarında suyun çok fazla geri çekildiğini ve bu sebepten ötürü balık tutmak için sahip oldukları ekipmanları ile teknelerini daha uzak noktalara taşımak zorunda kaldıklarını ekliyor. Ayrıca, sadece bunu gerçekleştirmenin dahi yaklaşık olarak üç ya da dört saat arasında sürdüğünü belirtiyor.İklim krizi kadınları orantısız bir şekilde etkiliyor

Kamboçya, iklim için acil durum hususunda en fazla risk altında olan ülkelerden biri olarak tanımlanıyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2021 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’nde de 103. sırada yer alıyor. Bu noktada, “ActionAid’’ isimli yardım kuruluşu, iklim krizinin kadınları orantısız bir şekilde etkilediğini göz önüne alarak, Kamboçyalı kadınların iklim krizinin sonuçlarına karşı uyum sağlamasına yardımcı olmak amacıyla bir kampanya başlatmaya karar verdi.

“She Is The Answer’’ Girişimi, kadınları iklime uyum sağlayan geçim kaynaklarını üstlenmeleri için eğiterek toplulukları daha dirençli hale getirmeye destekliyor. Girişim, kadınların güçlendirilmesinin küresel ısınmayla mücadelede elimizdeki en etkili çözümlerden biri olduğunu gösteren araştırmalarla destekleniyor.

ActionAid’in projelerinden biri, yerel halkın lahana ve biber gibi sebzeleri toplaması için su üzerinde yüzen bir bahçe’’ kurulmasına yardım edilen Oakol Köyü’nde bulunuyor. Bu bahçede üretilen ürünler, topluluk arasında dağıtılıyor ve üretim fazlası olan sebzeler de komşu köylerde yaşayan insanlara satılıyor. 41 yaşındaki Ol Pheap ile 34 yaşındaki Keng, su üzerinde yüzen bu bahçeye bakılması için eğitilen kadınlar olarak karşımıza çıkıyor.

Keng, balıkçılığa kıyasla daha fazla olumlu sonuç doğuran bu bahçenin günde yaklaşık olarak 10.000 ila 15.000 Kamboçya rieli (yaklaşık 1.78 ila 2.68 £ arasında değişen) arasında bir gelir sağladığını söylüyor ve insanların eskiden su üzerinde olduğu için bu köyde hiçbir sebzenin yetişemeyeceğine veya bir bahçenin var olamayacağına inandıklarını da ekliyor. “Su üzerinde yüzen bahçe’’de karşılaşılan çok fazla zorluğun olmadığını açıklayan Keng, asıl mesele ve güçlüğün, bazı zamanlarda farelerin gelip bahçeyi talan etmesi olduğunu belirtiyor.Sebze tüketimindeki artış toplum sağlığını iyileştirdi

Keng’e göre, su üzerinde yüzen bahçe’’, köyde sebze tüketimini artırıp toplum sağlığını iyileştirdi. Ayrıca Keng, ActionAid’den eğitim ve destek almanın kendilerinin daha yeterli’’ bir konuma gelmesine yardımcı olduğunu da ekliyor. Toplum ve hükümet düzeyinde hayati kararlar alınırken Kamboçyalı kadınlara söz hakkı verilmesine yardımcı olup hala da gelişmeye devam eden ve ActionAid tarafından yürütülen bir proje olan Our Women Champions’’ ağının bir parçası olan Keng, artık sadece bir şeyi nasıl yapacağını bilen bir kadından daha fazlası olduğunu hissettiğini belirtiyor. Bunun yanı sıra, önüne gelen fırsatları nasıl yakalayacağını bildiğinin ve bu yaşam becerilerini de diğer insanlar ile paylaşabildiğinin önemini vurguluyor.

ActionAid çalışanlardan biri olan Samphy Eng, Our Women Champions’’ Programı’nın Kamboçya’daki kadınlara, toplumlarının ve ülkenin geleceğini planlamada belirleyici bir rol oynamaları için ihtiyaç duydukları eğitimi, beceriyi ve güveni sağladığını belirtiyor. 

ActionAid, ülke genelinde yaklaşık 50 kadına eğitim vererek onları iklim bilimi bilgisi ile donatıp karar alma süreçlerinde aktif rol oynamalarını desteklemiştir. Aldıkları bu eğitim sayesinde Kamboçyalı Kadınlar, köylerini fırtınalardan korumaya yardımcı olmak için mangrove’’ yani Hindistan sakızı ağaçları dikmenin yanı sıra, sürdürülebilir tarım yöntemlerini teşvik edip gelecek nesillere iklim direnci hakkında öğretilen su üzerinde yüzen okullar’’ oluşturuyor.

Eng’in de belirtmiş olduğu üzere, ActionAid’ın sunmuş olduğu projeler sayesinde eğitilen ve bilinçlenen Kamboçyalı kadınlar, büyük veya küçük ölçek fark etmeksizin, oldukça fazla yolla dünyayı iyi yönde şekillendiriyor.


Çeviri: Deniz Saygı

Kaynak: How women in Cambodia’s floating villages are adapting to climate change – Gavin Haines, Positive News

Fotoğraflar: ActionAid

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş