ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

İzmir’de “Agroekolojiye Giriş Kampı” etkinliği

Yayınlanma Tarihi: 27 Eylül 2022
İzmir’de “Agroekolojiye Giriş Kampı” etkinliği

Buğday Derneği, Akdeniz Agroekoloji Kervanı – MedCaravan Projesi kapsamında İzmir Karaburun’da, 23-25 Eylül 2022 tarihlerinde Agroekolojiye Giriş Kampı gerçekleştirdi.

Geleneksel agroekoloji bilgisinin derlenmesi ve agroekolojinin yaygınlaşması amacıyla Buğday Derneği tarafından yürütülen Akdeniz Agroekoloji Kervanı – MedCaravan Projesi, 23-25 Eylül 2022’de uzmanları, eğitimcileri ve İzmir’deki gıda toplulukları temsilcilerini Agroekolojiye Giriş Kampı’nda bir araya getirdi.

İzmir Karaburun’daki Furma Çiftliği’nde düzenlenen Agroekolojiye Giriş Kampı’nda, agroekolojinin ilkeleri, işlevsel ormanlar, toprak onarımı ve agroekolojinin politik ekonomisi gibi konular ele alındı. Proje kapsamında hazırlanan agroekoloji eğitimi materyallerinin geliştirilmesi ile ilgili çalışmalara destek olmak ve agroekoloji bilgisinin yaygınlaştırmak üzere gerçekleştirilen etkinlikte ayrıca proje ekibi tarafından agroekoloji bilgisinin alandan derlenmesinin önemi ve nasıl derlenebileceği anlatıldı.Akdeniz Agroekoloji Kervanı – MedCaravan Projesi

Toprak kalitesinin giderek bozulması, yaklaşan kuraklık ve su kıtlığı, biyoçeşitlilik kaybı, kirlilik ve iklim değişikliğinin yıkıcı etkileri, sürdürülebilir ve adil üretim ve paylaşım yöntemlerinin acil bir biçimde yaygınlaşmasını gerektiriyor. Bu nedenle gıda üretiminde iyi örnekleri acilen öğrenmemiz ve paylaşmamız gerekiyor. Bir yandan insanlarla birlikte diğer canlıların sağlığı ve tabiatta bozulan yapıları onarmaya çalışırken, diğer yandan da küçük üreticiler ve aile çiftlikleri tarafından uygulanan sürdürülebilir ekolojik uygulamalara ortak olan, destekleyen türetici topluluk ve organizasyonlarının da yaygınlaşması bir zorunluluk.

Buğday Derneği’nin, AB tarafından Erasmus+ Programı kapsamında desteklenen ve İtalya’dan DEAFAL (European Delegation for Family Farming in Asia, Africa and Latin America) liderliğinde ve Buğday Derneği (Türkiye), URGENCI (Fransa), Zelena Tranzicija (Sırbistan), HSEP (Hırvatistan) ve FCiencias.ID (Portekiz) ortaklığında yürüttüğü Akdeniz Agroekoloji Kervanı – MedCaravan projesi, gıda üretiminden erişimine kadar her aşamada uygulanabilecek iyi örneklerin derlenerek paylaşılmasını; böylelikle agroekolojik uygulamaların yaygınlaşmasını amaçlıyor.

MedCaravan projesi ile, hem agroekoloji alanında eğitim için bir metodoloji geliştirilmesi hem de yerelde ve kırsaldaki agroekoloji bilgisinin toplanması ve çiftçilere eski, kadim bilgilerini paylaşma fırsatı verecek bir platform yaratılması için çalışmalar yürütülüyor. Projede ayrıca, ihtiyaç duyan herkesin bu iyi uygulamalara erişiminin de kolaylaştırılması hedefleniyor.

Proje ortakları, proje çalışmalarının kapsamını belirlemek üzere ortak bir agroekoloji tanımı geliştirerek projenin ortak vizyonunu ve ilkelerini belirledi. Proje kapsamında kırsaldan agroekoloji bilgisinin derlenmesi için bir metodoloji geliştirildi. Mart 2022’de bu metodolojinin tüm proje ortaklarına aktarılması ve ardından her ülkede bilgi toplama faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla bir eğitim yapıldı.

Proje ortakları tarafından agroekoloji ile ilgili eğitim materyalleri hazırlanıyor. Projenin tüm çıktılarının Agroekoloji Temelli Yerel Dayanışma Ortaklıkları’nın uluslararası ağı URGENCI’nin e-öğrenme merkezinde yer alması için çalışmalar devam ediyor.


* Agroekoloji, güvenilir ve besleyici gıdaların doğa-dostu yöntemlerle üretilip herkese ulaşabildiği bir gıda sistemine geçiş için uygulanabilir yollar sunan bir yaklaşım ve bir toplumsal harekettir. Gıda sistemlerinin ekolojik açıdan duyarlı, ekonomik açıdan uygulanabilir ve sosyal açıdan adil olacak şekilde dengelenmesini amaçlar. Sosyal adaleti teşvik eder, kültürel kimlikleri besler ve kırsal yaşamı güçlendirir. Bilimsel yönüyle, tarımsal ekosistemlerin bileşenleri arasındaki etkileşimleri inceler. Uygulama yönüyle, doğal kaynakları koruyup geliştiren dirençli ve istikrarlı üretim sistemleri oluşturur.

Etiketler: , , , , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş