ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

“Gençler için Agroekoloji Eğitimi” proje ekibi İzmir’de lise öğrencileriyle buluştu

Yayınlanma Tarihi: 14 Kasım 2022
“Gençler için Agroekoloji Eğitimi” proje ekibi İzmir’de lise öğrencileriyle buluştu

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, “Gençler için Agroekoloji Eğitimi” projesi kapsamında, 13 Kasım 2022 tarihinde İzmir’in Bayındır ilçesinde yer alan Ülfet Onart Anadolu Lisesi’nden öğrencilerle bir araya geldi.

Buğday Derneği, Avrupa Birliği tarafından Erasmus+ programı kapsamında desteklenen Gençler için Agroekoloji Eğitimi (AYE!) projesi ile gençleri agroekoloji bilgisiyle tanıştırarak çevre ile ilgili farkındalıklarını ve ekolojik okuryazarlıklarını artırmayı amaçlıyor.

AYE! projesi kapsamında, Ülfet Onart Anadolu Lisesi’nden öğrencilerin katılımı ile İzmir’in Bayındır ilçesine bağlı bir dağ köyü olan Marmariç’te bir etkinlik düzenlendi. TaTuTa Ağı’nda yer alan Marmariç Ekolojik Yaşam Çiftliği’nde gerçekleştirilen bir günlük etkinlik tanışma çemberi ile başladı. Liseli gençler, Buğday Derneği Strateji Kurulu Üyesi Oya Ayman’dan Buğday Derneği’nin ve Marmariç’in hikâyesini dinledi.

Proje eğitmenlerinden Özlem Gürtunca, “agroekoloji nedir?” ve “agroekolojiye dair çevremizdeki gözlemlerimiz nelerdir?” soruları üzerine gençlerle bilgi ve deneyim paylaşımında bulundu. Proje eğitmenlerinden İstem Sever’in kolaylaştırıcılığında hikâye oluşturma atölyesi yapıldı. Toprak Onarım Uzmanı Murat Akhuy ise gençlere kompost hakkında bilgi verdi.Proje gençleri ve eğitimcileri hedefliyor

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Avrupa Birliği tarafından Erasmus+ programı kapsamında desteklenen “Gençler için Agroekoloji Eğitimi” projesi ile gençleri, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir gıda sistemleri için bütünsel çözümler sunan agroekoloji bilgisi ile tanışarak çevre ile ilgili farkındalıklarını ve ekolojik okuryazarlıklarını artırmaya çağırıyor.

Mevcut eğitim sisteminde disiplinlerarası, sosyal ve destekleyici becerilere çok yer ayrılmadığı göz önüne alınarak hazırlanan Gençler için Agroekoloji Eğitimi (Agroecological Youth Education for Future – AYE!) projesi, liselerin eğitim sistemini, deneyime dayalı öğrenim gibi yaygın eğitim yaklaşımlarıyla desteklemeyi ve gençlere gıda sistemini tüm karmaşıklığıyla kavramak için gerekli becerileri sunmayı amaçlıyor. Proje, 13-18 yaşları arasındaki gençleri ve yaygın eğitimde çalışan eğitimcileri hedef alıyor.

AYE! projesi, amaçlarına ulaşmak için, gençler için agroekoloji alanında yenilikçi bir eğitim programı ile bu programı destekleyen ve örgün lise eğitim müfredatını tamamlamak üzere kullanılabilecek, bir çizgi roman ve bir kutu oyunu gibi, yeni, yaratıcı eğitim materyalleri üretmek için çalışıyor. Bu çıktıların üretilmesi için, sürece eğiticiler ve gençlerin doğrudan dahil edilmesi planlanıyor. Eğiticiler için, uluslararası eğitimler ve her ortak ülkede yapılacak bir dizi yerel etkinlik, bu çıktıların paylaşılması, test edilmesi ve yaygınlaştırılması ile eğiticiler ve gençler arasındaki diyaloğun geliştirilmesi için fırsatlar yaratacak.

AMPI (Çekya) koordinatörlüğünde yürütülen proje, Buğday Derneği (Türkiye), Urgenci (Fransa), Deafal (İtalya), Zelena Tranzcija (Sırbistan) ve AddArt (Yunanistan) ortaklığında, Şubat 2021 – Ağustos 2023 döneminde uygulanmaktadır.

Etiketler: , , , , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş