ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Gençler agroekoloji bilgisiyle buluşacak

Yayınlanma Tarihi: 25 Temmuz 2022
Gençler agroekoloji bilgisiyle buluşacak

Gençlerin çevre ile ilgili farkındalıklarını ve ekolojik okuryazarlıklarını artırmayı hedefleyen “Gençler için Agroekoloji Eğitimi” proje ortakları Fransa’da bir araya geldi.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin Gençler için Agroekoloji Eğitimi (AYE!) projesi kapsamında, 20-24 Haziran 2022 tarihlerinde Fransa’nın Lyon kentinde uluslararası bir toplantı düzenlendi.

Avrupa Birliği tarafından Erasmus+ programı desteği ile yürütülen projede, eğiticiler ve gençler arasındaki diyaloğu geliştirebilecek bir çizgi roman ve kutu oyununun tasarlanması için etkinlik boyunca çalışmalar yapıldı. Yenilikçi bir eğitim programı oluşturmayı amaçlayan proje ortakları, AddArt (Yunanistan) yürütücülüğünde hem çizgi romanın hem de kutu oyununun taslağını oluşturdu.

Ortaklar, agroekoloji ve sürdürülebilir gıda sistemleri alanında araştırma faaliyetleri yürüten ISARA-Lyon Üniversitesi’nin konuyla ilgili projeleri hakkında bilgi alarak kentte agroekolojik yöntemler ile üretim yapılan bahçeleri ziyaret edip incelemelerde bulundu.Proje gençleri ve eğitimcileri hedefliyor

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Avrupa Birliği tarafından Erasmus+ programı kapsamında desteklenen “Gençler için Agroekoloji Eğitimi” (Agroecological Youth Education for Future – AYE!) projesi ile gençleri, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir gıda sistemleri için bütünsel çözümler sunan agroekoloji bilgisi ile tanışarak çevre ile ilgili farkındalıklarını ve ekolojik okuryazarlıklarını artırmaya çağırıyor.

Mevcut eğitim sisteminde disiplinlerarası, sosyal ve destekleyici becerilere çok yer ayrılmadığı göz önüne alınarak hazırlanan AYE! projesi, liselerin eğitim sistemini, deneyime dayalı öğrenim gibi yaygın eğitim yaklaşımlarıyla desteklemeyi ve gençlere gıda sistemini tüm karmaşıklığıyla kavramak için gerekli becerileri sunmayı amaçlıyor. Proje, 13-18 yaşları arasındaki gençleri ve yaygın eğitimde çalışan eğitimcileri hedef alıyor.

AYE! projesi, amaçlarına ulaşmak için, gençler için agroekoloji alanında yenilikçi bir eğitim programı ile bu programı destekleyen ve örgün lise eğitim müfredatını tamamlamak üzere kullanılabilecek, bir çizgi roman ve bir kutu oyunu gibi, yeni, yaratıcı eğitim materyalleri üretmek için çalışıyor. Bu çıktıların üretilmesi için sürece eğiticiler ve gençlerin doğrudan dahil edilmesi planlanıyor. Proje ayrıca, eğiticilere yönelik uluslararası eğitimler ve her ortak ülkede yapılacak bir dizi yerel etkinlik, bu çıktıların paylaşılması, test edilmesi ve yaygınlaştırılması ile eğiticiler ve gençler arasındaki diyaloğun geliştirilmesi için de fırsatlar yaratacak.

AMPI (Çekya) koordinatörlüğünde yürütülen proje, Buğday Derneği (Türkiye), Urgenci (Fransa), Deafal (İtalya), Zelena Tranzcija (Sırbistan) ve AddArt (Yunanistan) ortaklığında, Şubat 2021 – Ağustos 2023 tarihleri arasında uygulanmaktadır.
Etiketler: , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş