ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Çocuklar Tohumlarla Buluşuyor

Yayınlanma Tarihi: 1 Mayıs 2024
Çocuklar Tohumlarla Buluşuyor

Büyük şehirlerde toprakla ve doğayla ilişkisi sınırlı kalan ilkokul birinci ve ikinci sınıf öğrencilerini önceliklendiren Tohum Kumbaram Projesi, 2022 yılında Anadolu Hayat Emeklilik desteğiyle hayata geçirildi. Projenin amacı, çocuklarda tohum konusunda farkındalık yaratarak erken yaşta tohum biriktirme alışkanlığı kazandırmak ve tohumun bir atık değil, kıymetli bir hazine olduğu fikrini aşılamak. “Daha İyi Bir Gelecek” vizyonundan hareketle, çocukların dili ile tohumu anlatmayı ve zihinlerine iyilik tohumları saçmayı amaçlayan Tohum Kumbaram Projesi, çocukları üretime dahil ederek, doğa ile organik bir bağ kurmalarını sağlamayı hedefliyor.

Tohumun anlamından yola çıkarak, doğanın ve insanların tohuma olan ihtiyaçlarına kadar uzanan kapsamlı bir içerikten oluşan atölyeler yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Atölyelerde, her bir çocuğun evinden getirdiği cam kavanozları tohum kumbarasına dönüştürdükten sonra, bu kumbaraların içlerine ilk tohumlar atılıyor. Atölye sonunda her çocuğa, kumbaranın ilk tohumu olan 1 adet balkabağı tohumu, isimlerine özel hazırlayacakları Tohum Kumbaram etiketi, “Victor’un Balkabakları” kitabı ve atölyede birlikte yapılan tohum topları hediye ediliyor.

2022 yılı Aralık ayında başlayan Tohum Kumbaram projesinin ilk etabı olan, 2022-2023 eğitim öğretim yılında, İstanbul’daki 12 okulda, 1200 birinci ve ikinci sınıf öğrencisi ve 55 öğretmenle bir araya gelindi. Ayrıca yüz yüze atölye yapılamayan ancak öğrencilerini tohumla tanıştırmak isteyen okulların öğretmenlerine çevrimiçi bir eğitim verildi. Şişli %100 Ekolojik Pazar’da da bir tohum topu etkinliği düzenlendi.. Bunların yanı sıra Anadolu Hayat Emeklilik çalışanlarının düzenlediği çocuklar için tohum topu etkinliğine ve 2-3 Eylül 2023 tarihinde Küçükçiftlik Park’ta düzenlenen Yaratıcı Çocuk Festivali’ne katılarak 500’den fazla çocukla bir araya gelindi. Proje kapsamında 2023-2024 eğitim öğretim yılında da İstanbul ve çevre illerdeki okullarda birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencileriyle eğitim ve atölyeler devam ediyor. Hedef, bu yılın sonunda okullarda 6800 öğrenciye ve 300 öğretmene ulaşmak. Ayrıca bu yıl planlanan proje faaliyetleri arasında yine ilkokul öğretmenleriyle çevrimiçi eğitim, Anadolu Hayat Emeklilik tohum topu etkinliği ve Yaratıcı Çocuk Festivali’ne katılım da yer alıyor.

Nisan ayında üç devlet okulunda atölye düzenlendi: Söğütlüçeşme İlkokulu, Ali Nihad Tarlan İlkokulu ve Mehmet Yaren Gümeli İlkokulu. Hem öğretmenler hem de öğrencilerden gelen geri bildirimler mutluluk verici; atölyeler heyecanlı ve keyifli geçiyor, çocuklar doğayla olan bağlarını güçlendiriyor.   Öğrencilerin birçoğu ise tohum toplarını ellerine aldıklarında belki de ilk defa toprağa gerçek anlamda dokunuyorlar.

Bu olumlu geri bildirimler ve yüksek motivasyonla sürdürülen Tohum Kumbaram Projesi’nin devamında, İstanbul’un yanı sıra, çevre illerde de 48 okulda gerçekleştirilecek atölye ve etkinliklerle birlikte, 3 yıllık program sonunda, 25 bin çocuğa ve 1000 öğretmene erişmeyi hedefliyoruz.

Etiketler: , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş