ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Buğday Derneği ve Anadolu Hayat Emeklilik “Tohum Kumbaram” projesini başlatıyor

Yayınlanma Tarihi: 20 Aralık 2022
Buğday Derneği ve Anadolu Hayat Emeklilik “Tohum Kumbaram” projesini başlatıyor

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Anadolu Hayat Emeklilik, ‘Tohum Biriktir, Geleceği Değiştir’ sloganıyla “Tohum Kumbaram” sosyal sorumluluk projesini hayata geçiriyor. Doğa ile bağı zayıflayan çocuklara, daha iyi bir gelecek vizyonuyla tohum biriktirme alışkanlığı kazandırarak, çocuklarda üretim-tüketim dengesi bilincini ve ileri dönüşüm kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlayan proje kapsamında ilk etapta 3 yılda 25 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Sağlıklı bir gelecek için 20 yıldır çalışan Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, çocuklara yönelik ilk projesini Anadolu Hayat Emeklilik işbirliğiyle hayata geçiriyor. Çocukların doğayla bağlarını güçlendirmeyi, doğaya uyumlu bir yaşam sürerken gündelik yaşamlarında tohum konusundaki farkındalıklarını artırıp yeni sorumluluklar kazanmalarını hedefleyen Buğday Derneği ve Anadolu Hayat Emeklilik, düzenledikleri bir basın toplantısıyla “Tohum Kumbaram” projesinin detaylarını duyurdu.

Büyük şehirlerde toprakla ve doğayla ilişkisi sınırlı kalan ilkokul birinci ve ikinci sınıf öğrencilerini önceliklendiren “Tohum Kumbaram” projesi, çocuklar ve ebeveynlerinde tohum konusunda farkındalık yaratarak çocuklara erken yaşta tohum biriktirme alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyor. Okullarda düzenlenecek “Tohum Kumbaram Atölyeleri” aracılığıyla çocukların, tohumun bir atık değil kıymetli bir hazine olduğunun farkına varmaları için yedikleri meyve ve sebzelerin tohumlarını tohum kumbaralarında biriktirerek toprakla buluşturabilecekleri anlatılacak. “Çocukların içine iyilik tohumları ekeceğiz” 

Buğday Derneği’nin 20 yıldır ortaya koyduğu dönüştürücü modellerin ve projelerin tecrübesiyle, ilk çocuk projelerini Anadolu Hayat Emeklilik ile birlikte hayata geçiriyor olmaktan ve bu sayede çocuklara ulaşabilmekten mutluluk duyduklarını açıklayan Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Aslan, “Tohum ve çocuk yeryüzünde birbirine en çok benzeyen iki kıymetli varlık. Onların içlerinde barındırdıkları mucize potansiyeli ancak uygun şartlar sağlanırsa ortaya çıkabilir. Bizler ‘Tohum Kumbaram’ projesi ile çocukların tohumlar ile tanışmasına, onları fark etmelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Bu vesileyle doğanın sahibi değil, parçası olduğunun farkında olmaları için çocukların içlerine iyilik tohumları ekeceğiz. Bugünün tohumlarına sahip çıktığımız projemizde, çocuklara dünyaya daha güzel ve iyi bakabilmenin yolunu göstermek için rehberlik edeceğiz” dedi.

“Tohum Kumbaram” Projesi ile farkındalık hareketi başlatıyoruz

Kuruldukları günden bu yana, bireylerin üretken oldukları dönemdeki hayat standartlarının sürekliliğini hedeflediklerini belirten Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Murat Atalay yaptığı konuşmada, “Doğanın bize sunduğu ileri dönüşüm modelini örnek alıp topraktan geleni toprağa geri kazandırmak üzere ‘Tohum Kumbaram’ sosyal sorumluluk projemizi hayata geçirmeye karar verdik. Tohumla çocuğu buluşturan yeni projemizi Buğday Derneği işbirliği ile gerçekleştiriyor, bir farkındalık hareketi başlatıyoruz. Bu proje ile, geleceğimiz olan çocukların doğaya dair farkındalıklarını artırmayı ve onlara geleceği inşa ederken yeni sorumluluklar kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

Çocuklar tohum topu yapmayı öğrenecek

2022-2023 eğitim öğretim yılında “Tohum Kumbaram Atölyeleri” ile başlayacak olan ‘Tohum Kumbaram’ Projesi kapsamında birinci ve ikinci sınıf öğrencileriyle atölyeler düzenlenecek. Evden getirecekleri cam kavanozların içine ilk tohumlar atılacak. Gündelik yaşam içinde yedikleri meyve ve sebzelerin tohumlarını biriktirdikleri bu kavanozlardaki tohumları zamanı geldiğinde aileleri ya da öğretmenleriyle birlikte toprakla buluşturacaklar. Tohum topu yapma etkinliği ile zenginleşecek atölyelerde, çocuklarla yapılan tohum topları birer fide ve ağaç olabilme şansına kavuşurken, toprağın canlandırılması ile var olan biyoçeşitliliğe ve doğaya da fayda sağlanacak. Proje kapsamında ayrıca fiziksel olarak ulaşılamayan okulların öğretmenlerine de çevrimiçi eğitim verilerek çok daha fazla çocuğa ulaşılacak.

25 bin çocuk tohumla tanışacak

‘Tohum Biriktir, Geleceği Değiştir!’ sloganıyla hayat bulan “Tohum Kumbaram” sosyal sorumluluk projesinin birinci yılında 2022-2023 eğitim öğretim yılı boyunca İstanbul’da 12 okulda düzenlenecek atölyeler ve 100 çevrimiçi öğretmen eğitimiyle 3 bin 400 çocuğun tohum ve toprakla buluşması; ikinci ve üçüncü yıllarda ise her yıl 6 bin 800 çocuğa ulaşılması planlanıyor. Projenin ikinci yılından itibaren İstanbul’un yanı sıra, Ankara ve İzmir’den gelen atölye talepleri de değerlendirilerek hem okul sayısı hem de çevrimiçi eğitimler artırılacak. İlk etapta, üç yılın sonunda 25 bin çocuğa tohum eğitimi verilmesi hedefleniyor.Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş