DESTEK OL!
HABERLER

Bahçeciliğe Giriş ve Ekolojik Yaşamın Temelleri

Published on 4 Mart 2019 under Buğday'dan Haberler
Bahçeciliğe Giriş ve Ekolojik Yaşamın Temelleri

Ekolojik krizi engellemek ve doğaya verdiğimiz zararı onarmak için her birimizin yapabileceği pek çok şey var. Gelin ilk adımı birlikte atalım!

Buğday Derneği’nin bahçecilik ve ekolojik yaşam alanında deneyim sahibi ekibi tarafından hazırlanan Bahçeciliğe Giriş ve Ekolojik Yaşamın Temelleri Eğitimi 16 Mart tarihinde İstanbul’da gerçekleşecek.

Kent bahçeciliği ile ilgili iki bölümlük eğitim programının ilk bölümü olarak kurgulanan Bahçeciliğe Giriş ve Ekolojik Yaşamın Temelleri Eğitimi’nde, ekolojik yaşamın temellerini, atalık tohumlarımızı çoğaltmayı, gerçek gıdaya ulaşmayı, mutfak atıklarımızı komposta dönüştürmeyi öğreneceğiz. Bunun yanı sıra enerjinin, gıdanın dönüşümüyle ilgili Buğday Derneği’nin 20 yıllık birikimini katılımcılarla paylaşacak ve hep birlikte çözümün birer parçası olma yolunda adım atacağız. Elimiz tohuma, toprağa değecek!

Önceki eğitimlerimizde gelen, daha çok uygulama yapılmasına yönelik talepler doğrultusunda yeniden tasarlanan kent bahçeciliği programının ikinci bölümü olan Uygulamalı Kent Bahçeciliği Eğitimi, 2 günlük bir programla ilkbahar aylarında gerçekleşecek olup, ilk eğitimdeki konular tekrar edilmeksizin yetiştiriciliğe ve uygulamaya odaklanılacaktır. Her iki eğitime de katılmak önerilir, ama eğitimler tek tek katılıma da açıktır.

Bu eğitim kimler için uygun?

*Ekolojik yaşama ve kendine yeterli bir yaşama adım atmak isteyip de bir başlangıç noktası bulmakta zorlanan tüm doğa dostları.

*Şehirdeki apartman dairesinde saksı/balkon/terasta veya evinin ufak bahçesinde kendi gıdasını yetiştirmek, kompost yapmak isteyen ve bu konuda temel bilgileri edinmek isteyen tüm hevesliler.

*Gerçek gıdanın ne olduğunu ve nasıl ulaşabileceğimizi merak eden sağlıklı yaşam meraklıları.

*Tohum çeşitleri, tohum saklama, üretme konusunda bilgilenmek isteyenler.

Bu eğitim kimler için uygun değil?

*Ticari veya büyük alanlarda profesyonel organik üretim yapmak isteyen üretici / potansiyel girişimciler için.

*Hali hazırda bahçecilik / üretim deneyimi olup, sadece detaylı uzmanlık sorularının veya karşılaştıkları özel durumların yanıtını arayan tecrübeli üreticiler için.

Bu eğitimin sonunda neler edinebilirsiniz?

*Eğitimde hediye edeceğimiz atalık tohum ve viyöllerle, tohumlarınızı çimlendirerek evinizde kendi sebzelerinizi yetiştirebilirsiniz.

*Elde ettiğiniz ürünlerin tohumlarını saklayarak gelecek sene çevrenizle paylaşabilir ve atalık tohumlarımızın soyunun devam etmesine yardımcı olabilirsiniz.

*Kompost kurabilir ve artık gıda atıklarınızı toprağa dönüştürebilirsiniz.

*Bahçecilik konusunda kursumuzda edindiğiniz “giriş” seviyesindeki bilgiler, daha sonra alacağınız eğitimlerin ya da konuyla ilgili çalışmalarınızın temelini oluşturabilir.

KATILIM VE ÜCRET BİLGİLERİ

Eğitmen: Yasemin Kireç

Eğitim Ücreti: Aidat borcu olmayan Buğday Derneği üyelerine 150 TL, üye olmayanlara 225 TL’dir.

*Katılımcı sayısı 20 kişi ile sınırlıdır.
Buğday Derneği tarafından, eğitim hazırlıkları sırasında ve eğitim boyunca gönüllü destek verebilecek bir kişiye burslu eğitim verilecektir. Bunun yanı sıra, “Askıda” eğitim sistemi uygulanacaktır – eğer katılım ücretinden daha yüksek bir miktarı ödemek isterseniz, bu fazla miktarlar toplanarak, eğitime katılmak isteyen ancak ücretini ödeyemeyen birinin kaydı için kullanılacaktır. Burslu ve askıda eğitime başvurmak için kendinizi ve bu eğitime neden katılmak istediğinizi kısaca anlatmanızı rica ediyoruz.

Başvuru ve Kayıt için e-mail adresi: egitim@bugday.org

Tarih: 16 Mart 2019

Yer:  Buğday Ofis, Kadıköy-İstanbul.

Eğitimle ilgili ayrıntılı bilgiler ve adres kayıt sonrasında katılımcılarla paylaşılacaktır.

Eğitim Programı

16 Mart Cumartesi: 09.15-17.00

 • Ekolojik Yaşamın Temelleri
 • Güvenilir Gerçek Gıdaya Giriş
 • Dönüşüm Mutfakta Başlar
 • Sebze Kasasında Kompost
 • Tohumlar Hakkında Her Şey
 • Tohum Çimlendirme
 • Bahçeciliğe Giriş
Tagged:

10 Comments

 1. Güzide Zehra Dişli YAZAR

  Merhaba,
  Homeopati, fitoterapi ve aromaterapi alanlarında eğitimler veren eczanesiz bir eczacı olarak tıbbi bitkilerin tamamen doğal yollarla üretilmesi için elimden geleni yapmak istiyorum. Ne kadar çok kişiye bu bilgilerin ulaşmasını sağlayabilirsek o kadar yararlı olacağına inanıyorum.
  JCI bünyesinde eğitimcinin eğitimi alanlarında uzun süre calıstım. Eğitimcilere eğitim sırasında destek olmak üzere gönüllüyüm. Eğitim öncesi ders notlarının tasarlanması, interaktif hale getirilmesi alanlarında da destek olmak isterim
  Sevgiler

 2. Esen Çongar

  Merhaba, ben derneğinize yeni üye oldum. Eğitime eşimle birlikte katılmak istiyoruz. Ne yapmamız gerektiğini şütfen iletir misiniz?
  Size iyi çalışmalar diliyorum. P. Esen Çongar

 3. Hayriye Akıncı

  Merhaba… Kursa yardım konusunu açar mısınız? Ben emekliyim evdeyim size yardımcı olabilirim. Eğer yapabileceğim birşey ise siz bana burs verin ben askıya 150 TL vereyim. Win&win… 🙂 sevgilerimle

 4. M.Zeki AKSOY

  Merhaba Arkadaşlar,
  Bana 10 yada 15 tane organik domates tohumu lazım. Her yıl pazardan fide alıp alıp ekiyorum, maalesef hibrit olduğundan bir türlü istediğim gibi verim ve tat alamıyorum.
  Bu yüzden, ilgili dost ve arkadaşlarımdan sadece 10 yada 15 tane organik tohum istiyorum. Onları kendim çimlendirip bahçeme ekeceğim. Olursa, seneye tohumunuz benden.
  Ayrıca, bir ÖNERİM VAR; Zaman zaman Ağaç tohumu gönderiliyor, bunu herkes çimlendirip ekemeyebilir, bunun yanına birkaç tane de domates veya biber tohumu da eklenip gönderilirse o tohumlar, daha çabuk ve her yerde bitkiye dönüştürebilir.
  Sevgiyle kalın / Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş