ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Zehirli gıda anne karnında vuruyor

Yayınlanma Tarihi: 15 Ağustos 2022
Zehirli gıda anne karnında vuruyor

Zehirsiz Sofralar Platformu’ndan Dr. Bülent Şık, tarım zehirleri sebebiyle Avrupa Birliği’den Türkiye’ye geri dönen gıda ürünlerindeki artışa ve pestisitlerin zararlı etkilerine dair Birgün’nden Sinem Bahçetepe’ye konuştu.

Tüm uyarılara rağmen tarım ürünlerinde kullanılan pestisitten vazgeçilmiyor. Hekimler, pestisit kalıntılarının kanserden ruh sağlığına kadar ciddi hasarlara yol açtığını, hamile annenin bebeğine dahi geçtiğini kaydetti.

Zehirsiz Sofralar Platformu’nun pestisitlerde rekor artışların olduğunu açıklamasının ardından, pestisitlerin topluma ve çevreye olan etkileri yeniden tartışılmaya başlandı.

Türkiye’den AB’ye ihraç edilen gıda ürünlerinde kullanılması yıllardır yasak olan çeşitli pestisitlerin kalıntısına halen rastlandığını aktaran Gıda Mühendisi Dr. Bülent Şık, kullanımın kontrolden çıktığını söyledi. Çocuklarda nörolojik gelişim bozukluklarına yol açan iki pestisite gıda ürünlerinde halen rastlandığını aktaran Şık şunları söyledi: “Örneğin AB’nin Hızlı Alarm Sistemindeki pestisit analizi kayıtlarına göre, ‘klorpirifos metil’ ve ‘klorpirifos etil’ isimli iki pestisit ülkemizden ihraç edilen ürünlerin, özellikle de narenciye ürünlerinin yarısından çoğunda çıkıyor. Bu ülke içinde de yoğun bir şekilde kullanıldıklarını gösterir. Dolayısıyla yasaklama kararının bir işe yaramadığını söyleyebiliriz. Hala gıda ürünlerinde tarımda kullanımı 10-15 yıl önce yasaklanmış, piyasadan toplatılmış, satışı da yasak olan pestisitlerin kalıntıları çıkıyor. Bu tehlikeli ve toksik maddeleri kim nasıl ülkeye sokuyor ve piyasada satılıyor araştırılması gerekir.”


Sinem Bahçetepe’nin “Zehirli gıda anne karnında vuruyor” başlıklı haberi Birgün’de yayınlanmıştır.

Etiketler: , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş