ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Tarımsal ve sosyokültürel ekosistemler arasında bir bağlantı: Agroekoloji

Yayınlanma Tarihi: 16 Ocak 2022
Tarımsal ve sosyokültürel ekosistemler arasında bir bağlantı: Agroekoloji

Agroekoloji, sürdürülebilir tarım-gıda sistemlerini organize eden uygulamalara, insanlara ve topluluklara dayalı olarak gelişir. Kültürel ve ekonomik köklerinde “köylü tarımı’’ vardır.

Yazı: Anna Morera, DEAFAL 

Çeviri: Deniz Saygı

Erasmus+ tarafından desteklenen MedCaravan Projesi, Ekim 2020’de başladı. Akdeniz merkezli organizasyonlardan oluşan ve büyük bir konsorsiyumun lider kuruluşu olan Deafal’a bağlı olarak Buğday Derneği (Türkiye), Zelena Tranzicija (Sırbistan), HSEP (Hırvatistan), Fciencias.Id (Portekiz) ve CSA/LSPA Urgenci (Fransa) de bu uluslararası ağ içerisinde yer alıyor. Deafal olarak sadece Avrupa’dan değil, aynı zamanda, Akdeniz’in diğer yakasından da bir paydaş ağının desteğine güveniyoruz. Bu hususta, üniversiteler, tarım kuruluşları ve bizim projemize benzer projeler arasında bağlantılar kuruyor ve projeye zaman, enerji ve hayallerimizi adıyoruz.

MedCaravan, 2016 yılında MedNet Ağı [Akdeniz Yerel ve Dayanışma Temelli Agroekoloji Ortaklıkları Ağı (Mediterranean network of Local and Solidarity-based Partnerships for Agroecology)]’nın Selanik’te düzenlenen ikinci toplantısında, Akdeniz’in tamamını kapsayan agroekoloji bilgisi hususunda bir çalışmanın yapılması gerekliliği üzerinde yoğunlaşılması neticesinde doğmuştur diyebiliriz.

MedCaravan, Akdeniz’in ekosistemlerini ve bu ekosistemleri canlı tutmak için gerekli olan geleneksel bilgileri; tarım-gıda kültürü sayesinde varlığını sürdüren ve Akdeniz’i “kendine özgü manzaralar’’ ve “lezzetler’’ sunan bir yer hâline getiren ekonomik ve politik biçimleri incelemeyi amaçlıyor. MedCaravan, gıdamızı bizlere sunan ve toprağı canlı tutmaya yardımcı olan herkesi kapsayan Akdeniz gıda toplulukları ile ortaklaşa bir çalışmayı hedefliyor: Çiftçiler, hayvan yetiştiricileri, çobanlar, aşçılar, kolaylaştırıcılar, lokantacılar, fırıncılar ve daha fazlası… Proje, ayrıca, bu toplulukları güçlendirme noktasında metodolojik araçlar ve bilgi araçları sunmayı da arzuluyor. 

Bu proje kapsamında, önümüzdeki iki yıl boyunca (2022-2023) aşağıdaki sonuçları elde etmek için çalışacağız: Agroekolojik deneyimleri geliştirmek adına veri ve bilgi toplama metodolojileri hakkında topluluklar için bir rehber ve gıda toplulukları için de Akdeniz agroekolojisi hakkında bir müfredatın hazırlanması. Bu veriler, Urgenci web sitesinde yer alacak ve herkese açık interaktif bir platforma yüklenecek. Tüm bilgi ve belgeler sekiz dilde (İngilizce, İtalyanca, Sırpça, Hırvatça, Portekizce, Türkçe, Fransızca, Arapça) hazırlanacak ve ücretsiz olarak indirilebilecek. Materyallerin hazırlanmasına, ortaklığa dâhil olan her kuruluşun yerel uygulamacı ağında sahip olduğu bilgi de katkıda bulunacak. Ayrıca proje sırasında, “agroekoloji kervanımız (agroecological caravan)” aracılığıyla daha fazla deneyim ve bilgi toplamak, ve aynı zamanda bu materyali nasıl kullanacağını öğrenmek ve kendi topraklarında yaymak isteyen diğer kişileri de dâhil etmek üzere için eğitim ve deneyim etkinlikleri düzenlenecek.

Agroekolojinin ne standartlaştırılabilir ne de ihraç edilebilir bir uygulama olduğuna inanıyoruz. Çünkü agroekoloji, özünde, her bölgeye özgü olan ve yerel kültürlerin, bölgesel ekosistemler içinde ve bu ekosistemlere özen göstererek kendilerini nasıl yeniden ürettikleri ile ilgili kültürel formlara dayanıyor.

Agroekoloji, yalnızca ekosistemleri yorumlama ve onarma yollarıyla değil; gıda üretimi, insan ilişkileri kurma, adil alışverişler yapma ve toplulukların hakları için mücadele etme yollarıyla da ilgilidir. Agroekoloji, sürdürülebilir tarım-gıda sistemlerini organize eden uygulamalara, insanlara ve topluluklara dayalı olarak gelişir. Agroekolojinin üretici, kültürel ve ekonomik köklerinde “köylü tarımı’’ vardır. Sadece gıda üretmenin ve bu gıdaları dağıtmanın bir yolu değildir, aynı zamanda geleneksel bilgiyi geri kazanmanın ve nasıl dinleyip öğreneceğinizi biliyorsanız, her bilgi sisteminin (köylülerin bilgi sistemlerinde olduğu gibi) kendi mantığının, kendi bilgi taşıyıcılarının ve bu bilgileri paylaşmak için kendine özgü sistemlerinin olduğunu anlamanın da bir yoludur. 

Gıda topluluklarının bilgisine ve kendi kendini organize etmesine yönelik bu yaklaşım, Latin Amerika yerli toplulukları ile endüstriyel tarımın ölümcül mekanizmalarını kırmak isteyen akademisyenler arasındaki “temas’’ta ortaya çıkmıştır. Agroekoloji, sonraki süreçte, gıda egemenliği hareketi tarafından tanınarak dünyanın birçok yerinde gıda sistemlerine dair “yeniden düşünüp tartışma’’nın bir yolu hâline gelmiştir.Her ne kadar agroekoloji, toplumsal hareketler ile bilgi dünyası ve toplumsal değişime dair rollerini yeniden düşünmek isteyen toplumsal ve akademik hareketler arasındaki temasta doğmuş olsa da, daha sonra bir “değişim’’ yaşandı. Öyle ki, agroekoloji ile birlikte sürdürülebilirlik ve ekolojik dönüşüm, hükümetler ve ulus-ötesi kuruluşlar tarafından da ele alınan konular hâline geldi.

MedCaravan aracılığıyla, birlikte çalıştığımız Akdeniz topluluklarının ve bölgelerinin yorumlanmasına ve sürdürdükleri mevcut uygulamalara odaklanarak “agroekoloji” kavramının sahiplenilmesi ve yaygınlaştırılması yönünde katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Agroekolojinin günümüzdeki anlamını derinleştirerek agroekolojiyi uygulayanlar arasındaki bağı desteklemek istiyoruz. Öğrenmenin birçok yolu ve yeri olduğunun bilincinde olarak bu proje aracılığıyla bilgiyi paylaşmak için yeni araçlar yaratmak istiyoruz.

Hepimizin kendini her şeyden uzak hissettiği ve sağlığın hâlâ gündemde olduğu bu zamanlarda, daha sağlıklı ve adil bir dünya yaratmak için neler yapmamız gerektiğini anlamak üzere çalışıyoruz. Ayrıca, ekolojik dönüşümün köylü tarımından ve toprakları işleyenleri ve savunanları dinlemekten başladığının da bilincindeyiz. Sağlıklı ve adil bir dünya için her yerin kendi yolunu önerme ve bulma hakkı ve meşruiyeti olduğunun da farkındayız. Bu nedenle, tarım ve gıda ekosistemlerinin, kültürel, sosyal ve dayanışma ekosistemleriyle kopmuş bağları yeniden inşa etmemize yardımcı olabilmesi için sınırların ötesinde, Akdeniz’in iki kıyısında  çalışmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz. 


Kaynak: MedCaravan: agroecology as a connection between agricultural and socio-cultural ecosystems, Anna Morera, URGENCI

Çeviri: Deniz Saygı


Agroekoloji bilgisine neden ihtiyacımız var?

Okumak için tıklayın.
Etiketler: , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş