ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol

Organik tarımda GDO’lu veya hibrit tohumlar kullanılıyor mu?

Tohum meselesi yaşamımız ve ekosistem için oldukça önemli. Ancak bu konuda bir kısmı bilinçli olarak yayılan, bir kısmı da farkında olmaksızın oluşan bir bilgi kirliliği var. Tüketicilerin organik/ekolojik ürün kavramı ile yerel/atalık tohum, popülasyon kavramını birbirlerinden ayırması gerekmektedir.

Ülkemize GDO’lu tohum ithalatı ve üretimi yasaktır. Ancak hayvan yemine izin verildiği için konvansiyonel hayvancılık sektörü büyük ölçüde GDO’lu yem kullanmaktadır. Organik tarım mevzuatları ise GDO’lu ve ilaçlı tohumlara izin vermez iken yerel çeşitlere, organik sertifikalı standart ve hibrit (ilaçlanmamış olması kaydı ile) tohumlara izin verir. 

Danışmanlığını yaptığımız %100 Ekolojik Pazarlar’a ürün gönderen veya bizzat katılan üreticiler kendi yerel tohumlarını, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nün ve çeşitli firmaların organik standart ve hibrit tohumlarını veya organik olarak piyasada alternatifi yok ise ilaçsız (zehirsiz) olmak kaydı ile hibrit tohum kullanmaktadır.


Paylaş