DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Sağlıklı gıda herkesin hakkı

Yayınlanma Tarihi: 2 Şubat 2021
Sağlıklı gıda herkesin hakkı

Buğday Derneği, Zehirsiz Sofralar Belgeseli ve Zehirsiz Kampanya ile NTV’de yayımlanan “İyi Hikayeler” programına konuk oldu.

Buğday Derneği Strateji Kurulu Üyesi Güneşin Aydemir, Berfu Güven’in sunduğu ve Erden Timur’un yorumlarıyla yer aldığı “İyi Hikayeler” programında, sağlıklı gıda ve sürdürülebilir tarım için Zehirsiz Sofralar’ın önemini anlattı.

NTV ekranlarında yayımlanan programda, Zehirsiz Sofralar projesi kapsamında hazırlanan Zehirsiz Sofralar Belgeseli’nden görüntülere geniş yer verildi. Konunun uzmanları ve çiftçilerin doğa dostu alternatif yöntem ve tekniklere dair deneyimlerini paylaştığı belgesel serisinde, tarım zehirleri olarak bilinen pestisitlerin nasıl ortaya çıktığı ve yok edici etkileri ele alınıyor.

Tarım ilacı değil, zehir!

Buğday Derneği öncülüğünde bir araya gelerek doğa dostu üretim ve pestisitlerin zararları konusunda farkındalığı artırmaya yönelik çalışmalar yürüten Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı’nın 23 Kasım 2019’da başlattığı Zehirsiz Kampanya hakkında bilgi veren Güneşin Aydemir, Türkiye’de pestisit kullanımındaki ciddi artışa dikkat çektiği açıklamasında, insan yaşamını ve doğayı tehdit eden pestisitlerin “ilaç değil, zehir” olduğunu söyledi.

100’ü aşkın sivil toplum kuruluşu ve yaklaşık 150 bin imzacının desteği ile kamuoyunda ve karar vericiler nezdinde karşılık bulan Zehirsiz Kampanya, Meclis ve Bakanlık gündemine geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılı içerisinde 25 pestisit etken maddesinin yasaklanmasına karar verdi. Ancak Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘son derece tehlikeli’, ‘yüksek seviyede tehlikeli’ ve ‘muhtemel kanserojen’ olarak belirtilen 9 etken madde hala kullanılmaya devam ediyor. 

Pestisitlerin tamamen yasaklanması, zehirsiz yöntemlerin geliştirilmesi için Zehirsiz Kampanya’ya destek olun: Change.org/ZehirsizSofralar 


Buğday Derneği YouTube kanalına buradan abone olabilirsiniz.
Etiketler: , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş