ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Nardaki tarım zehiri bir çocuğun ölümüne neden oldu

Yayınlanma Tarihi: 14 Eylül 2021
Nardaki tarım zehiri bir çocuğun ölümüne neden oldu

Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı olarak, tarım zehirlerinin (pestisitlerin) çocuklarımızı 10 kata kadar daha fazla etkileyebildiği ve Avrupa Komisyonu’nun aralarında narın da olduğu bazı ürünler için daha sık analiz yapılması kararı verdiği konularında uyarmıştık.

Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı olarak Kasım 2019’da yaptığımız basın açıklaması ile insan sağlığı, ekosistem, su ve toprak, biyolojik çeşitlilik üzerinde ölümcül ve kalıcı etkilere sahip tarım zehirlerinin yasaklanması konusunda başlattığımız Zehirsiz Kampanya, kamuouyunun desteği sayesinde 2020 yılında Tarım ve Orman Bakanlığınca 25 pestisit etken maddesinin yasaklanmasında etkili oldu.

Ancak, bunun yeterli olmadığını, pestisitlerin özellikle bebekler ve çocuklarımızın sağlığını tehdit ettiğini, başta hormon sistemimize ciddi zararlar verdiğini, hormon sistemimizi etkileyen pestisitler için bir zarar eşiği, bir limit tanımlanamayacağına dair haberimizi geçtiğimiz ağustos ayında yayınladık.

Kayseri’de 4 yaşında hayatını kaybeden bir çocuğun adli tıp raporuna göre ölüm nedeninin, Avrupa Komisyonu’nun kendi vatandaşlarının sağlığını korumak adına Türkiye’den gelen bazı ürünler için daha sık analiz yapılmasına karar verdiği bir ürün olan nardaki tarım zehiri olduğu ortaya çıktı. 

BMC Public Health adlı hakemli dergide yayımlanan bir araştırmaya göre, 1990’da yıllık yaklaşık 25 milyon olan pestisit zehirlenmesi sayısı, 2020’de 385 milyona yükseldi. Bu yükselişin nedeni, 30 yıl içerisinde pestisit kullanımının dünya genelinde %81 artmış olması.


Vakit kaybetmeden #ZehirsizSofralar

Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı olarak, tarım zehirleri kullanımının durdurulması, alternatif yöntem, teknik ve tarım sistemlerinin geliştirilmesi ve desteklenmesi, tarım politikalarımızın bu yönde dönüştürülmesi gerektiğinin bir kez daha altını çiziyor, tüm vatandaşlarımızı kampanyamızı imzalamaya çağırıyoruz. 

Zehirsiz Sofralar talebimizi daha çok insana ulaştırarak, daha fazla kişinin imzalamasını sağlamak bizim elimizde. Zehirsiz Kampanya’ya destek olun, paylaşın, sesimize güç verin: Change.org/ZehirsizSofralar

İlgili bağlantılar:

– Fetüse kadar ulaşan pestisitlerden uzak durun 

– Türkiye’de pestisit denetimleri yeterli değil 

– Pestisit Zehirlenmeleri Artıyor 

Etiketler: ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş