ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Kadife şalvarlı cüce: Patlıcan

Yayınlanma Tarihi: 15 Ağustos 2022
Kadife şalvarlı cüce: Patlıcan

Patlıcan Asyalı bir bitkidir. 7. yüzyıldan itibaren başlattıkları fetihlerin sonucu olarak Akdeniz Havzası’na ve İspanya’ya kadar giden Araplar çoğunlukla Hint ve Pers kültüründen almış oldukları yeni yiyecekleri, Ortaçağ Avrupası’na tanıtmışlardır. Osmanlı’da ise çok sayıda patlıcan yemeği var. Bu tariflerden çoğu günümüzde çok az değişikliğe uğrayarak varlığını sürdürüyor.

Evimizin karşısındaki büyük tarlanın içinden geçerek denize ulaşmaya çalıştığım sıcak yaz günlerinde o mor çiçekleri ne yapıp edip su dolu bir kâsede yüzer halde masamıza getirmek isterdim ama ne mümkün; onlar ancak bitkinin meyvesi haline geldiklerinde, o kadife şalvarlarını, yeşil cepkenlerini giydiklerinde masamıza, soframıza gelmeye rıza gösterirlerdi. O büyük tarlanın yerine beş yıldızlı bir otel kondurulduğundan beri ne o kadar büyük patlıcan tarlası ne de o kadar çok mor çiçek gördüm […]

Yemek kültürü yazarı ve tarihçi Nazlı Pişkin’in “Damaktaki Tarih” yazılarını Buğday E-Dergi’den okuyabilir, ekolojik yaşamın gündem ve pratiklerinden haberdar olabilirsiniz.


Etiketler: , , , , , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş