ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

“Gençler için Agroekoloji Eğitimi” proje ekibi Selanik’te buluştu

Yayınlanma Tarihi: 1 Haziran 2023
“Gençler için Agroekoloji Eğitimi” proje ekibi Selanik’te buluştu

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, “Gençler için Agroekoloji Eğitimi” projesi kapsamında tasarlanan kutu oyununu değerlendirmek amacıyla, 18-22 Mayıs 2023 tarihlerinde proje ekibiyle Yunanistan’da bir araya geldi.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin Avrupa Birliği tarafından Erasmus+ programı kapsamında desteklenen Gençler için Agroekoloji Eğitimi (AYE!) projesinin buluşması, Yunanistan’dan Addart ev sahipliğinde; proje koordinatörü Çekya’dan AMPI; proje ortakları İtalya’dan Deafal, Fransa’dan Urgenci, Sırbistan’dan Zelena Tranzicija ve Türkiye’den Buğday Derneği’nin katılımı ile gerçekleşti. 18-22 Mayıs 2023 tarihlerinde Selanik’te bir araya gelen proje ekibi, proje kapsamında tasarlanan kutu oyununu değerlendirdi ve bundan sonraki çalışmaları planladı.

Gençleri agroekoloji bilgisiyle tanıştırarak çevre ile ilgili farkındalıklarını ve ekolojik okuryazarlıklarını artırmayı amaçlayan projede, gençlerle çalışan eğitmenlere yönelik müfredatın hazırlıkları tamamlanma aşamasında. Proje ortağı olan ülkelerin her birinde proje kapsamında gençlerle yapılan hikâye oluşturma (storytelling) atölyelerinden oluşturulan çizgi roman üzerinde çalışıldı ve hazırlanan kutu oyunu değerlendirildi. Gençler agroekoloji bilgisiyle tanışıyor

Gençler için Agroekoloji Eğitimi (AYE) projesi, gençleri, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir gıda sistemleri için bütünsel çözümler sunan agroekoloji bilgisi ile tanışarak çevre ile ilgili farkındalıklarını ve ekolojik okuryazarlıklarını artırmaya çağırıyor.

Mevcut eğitim sisteminde disiplinlerarası, sosyal ve destekleyici becerilere çok yer ayrılmadığı göz önüne alınarak hazırlanan AYE projesi, liselerin eğitim sistemini, deneyime dayalı öğrenim gibi yaygın eğitim yaklaşımlarıyla desteklemeyi ve gençlere gıda sistemini tüm karmaşıklığıyla kavramak için gerekli becerileri sunmayı amaçlıyor. Proje, 13-18 yaşları arasındaki gençleri ve yaygın eğitimde çalışan eğitimcileri hedef alıyor.

Proje ortakları, amaçlarına ulaşmak için, gençlere yönelik agroekoloji alanında yenilikçi bir eğitim programı ile bu programı destekleyen ve örgün lise eğitim müfredatını tamamlamak üzere kullanılabilecek, bir çizgi roman ve bir kutu oyunu gibi, yeni, yaratıcı eğitim materyalleri üretmek için çalışıyor. Bu çıktıların üretim sürecine eğitimcilerin ve gençlerin doğrudan dahil edilmesi planlanıyor. Eğitimciler için, uluslararası eğitimler ve her ortak ülkede bir dizi yerel etkinlik yapılması; bu çıktıların paylaşılması, test edilmesi ve yaygınlaştırılması ile de eğitimciler ve gençler arasındaki diyaloğun geliştirilmesi hedefleniyor. 

AMPI (Çekya) koordinatörlüğünde yürütülen proje, Buğday Derneği (Türkiye), Urgenci (Fransa), Deafal (İtalya), Zelena Tranzcija (Sırbistan) ve AddArt (Yunanistan) ortaklığında, Şubat 2021 – Aralık 2023 döneminde uygulanmaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş