ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Agroekoloji Bilgisi Derleme Kampı

Yayınlanma Tarihi: 28 Ağustos 2023
Agroekoloji Bilgisi Derleme Kampı

Buğday Derneği, AnaBilgi projesine hazırlık çalışmaları kapsamında 19-20 Ağustos 2023 tarihlerinde, Kuşadası’nda Agroekoloji Bilgisi Derleme Kampı gerçekleştirdi.

Agroekoloji uygulamalarının yaygınlaşması amacıyla Buğday Derneği tarafından Ekim 2020’den bu yana yürütülen MedCaravan – Akdeniz Agroekoloji Kervanı Projesi ile agroekoloji alanında eğitim için bir müfredat geliştirildi. Dernek şimdi de MedCaravan çerçevesinde hazırlanan derleme metodolojisini uygulayarak Anadolu’daki agroekoloji bilgisini derlemek üzere yola çıktı. AnaBilgi adlı proje çerçevesinde, hem Anadolu’daki günümüze ulaşmış geleneksel ve doğa dostu uygulamaların hem de günümüzde deneyimlenen agroekolojik uygulamaların bir wiki-sözlükte toplanması planlanıyor.

AnaBilgi sistemini şekillendirmek üzere araştırmacılar, derlemeciler, eğitimciler ve gıda toplulukları temsilcileri 19-20 Ağustos 2023 tarihlerinde Kuşadası’nda gerçekleştirilen Agroekoloji Bilgisi Derleme Kampında bir araya geldi.

Değirmen Çiftliği’nde düzenlenen Agroekoloji Bilgisi Derleme Kampında geleneksel agroekoloji bilgisini derlemek üzere ekipler kuruldu, görüşme formları ve metodolojiye dair materyaller gözden geçirildi.


Temelleri on yıl önceye dayanan, kadim ve sürdürülebilir yöntem ve uygulamaların derlenip yaygınlaşmasını amaçlayan AnaBilgi projesi kapsamında, toplanan bilgi ve deneyim paylaşımları AnaBilgi sözlüğüne aktarılacak.

Akdeniz Agroekoloji Kervanı Bilgi Derleme Metodolojisi izlenerek derlenecek bilgiler toprak onarımından gıda işleme ve muhafaza yöntemlerine, ekim-dikim-hasat uygulamalarından hayvancılığa, mutfak aletlerinden doğa dostu temizlik uygulamalarına ve gıdaya aracısız erişim için topluluk modellerinden döngüsel ekonomi örneklerine kadar pek çok kategoride ele alınacak.


* Agroekoloji, güvenilir ve besleyici gıdaların doğa-dostu yöntemlerle üretilip herkese ulaşabildiği bir gıda sistemine geçiş için uygulanabilir yollar sunan bir yaklaşım ve bir toplumsal harekettir. Gıda sistemlerinin ekolojik açıdan duyarlı, ekonomik açıdan uygulanabilir ve sosyal açıdan adil olacak şekilde dengelenmesini amaçlar. Sosyal adaleti teşvik eder, kültürel kimlikleri besler ve kırsal yaşamı güçlendirir. Bilimsel yönüyle, tarımsal ekosistemlerin bileşenleri arasındaki etkileşimleri inceler. Uygulama yönüyle, doğal kaynakları koruyup geliştiren dirençli ve istikrarlı üretim sistemleri oluşturur.


Akdeniz Agroekoloji Kervanı – MedCaravan Projesi

Toprak kalitesinin giderek bozulması, yaklaşan kuraklık ve su kıtlığı, biyoçeşitlilik kaybı, kirlilik ve iklim değişikliğinin yıkıcı etkileri, sürdürülebilir ve adil üretim ve paylaşım yöntemlerinin acil bir biçimde yaygınlaşmasını gerektiriyor. Bu nedenle gıda üretiminde iyi örnekleri acilen öğrenmemiz ve paylaşmamız gerekiyor. Bir yandan insanlarla birlikte diğer canlıların sağlığı ve tabiatta bozulan yapıları onarmaya çalışırken, diğer yandan da küçük üreticiler ve aile çiftlikleri tarafından uygulanan sürdürülebilir ekolojik uygulamalara ortak olan, destekleyen türetici topluluk ve organizasyonlarının da yaygınlaşması bir zorunluluk.

Buğday Derneği’nin, AB tarafından Erasmus+ Programı kapsamında desteklenen ve İtalya’dan DEAFAL (European Delegation for Family Farming in Asia, Africa and Latin America) liderliğinde ve URGENCI (Fransa), Zelena Tranzicija (Sırbistan), HSEP (Hırvatistan) ve FCiencias.ID (Portekiz) ortaklığında yürüttüğü Akdeniz Agroekoloji Kervanı – MedCaravan projesi, gıda üretiminden erişimine kadar her aşamada uygulanabilecek iyi örneklerin derlenerek paylaşılmasını; böylelikle agroekolojik uygulamaların yaygınlaşmasını amaçlıyor.

MedCaravan projesi ile hem agroekoloji alanında eğitim için bir metodoloji geliştirilmesi hem de yerelde ve kırsaldaki agroekoloji bilgisinin toplanması ve çiftçilere eski, kadim bilgilerini paylaşma fırsatı verecek bir platform yaratılması için çalışmalar yürütülüyor. Projede ayrıca, ihtiyaç duyan herkesin bu iyi uygulamalara erişiminin de kolaylaştırılması hedefleniyor.

Proje kapsamında yapılan etkinlikler:

Proje ortakları toplantısı – 28-30 Mart 2022 – Belgrad

Webinar: Akdeniz’de TDT Çiftlikleri Nasıl Yönetiliyor? – 22 Şubat

Webinar: Toprak Verimliliği & Su Yönetimi – 22 Eylül 2022

Agroekolojiye Giriş Kampı – 23-25 Eylül 2022 – İzmir, Karaburun

Webinar: Akdeniz’de Agroekoloji Savunuculuğu – 13 Ekim 2022

Webinar: Gender and Agroecology – 7 Mart 2023

Webinar: Toplumsal Bir Hareket Olarak Agroekoloji – 10 Mayıs 2023

Webinar: Onarıcı Tarım – 24 Mayıs 2023

Agroekoloji Bilgisi Derleme Kampı – 19-20 Ağustos 2023 – Aydın, Kuşadası

MedCaravan Bilgilendirme Toplantısı – 24 Ağustos 2023 – İzmir, Bornova


Etiketler: , , , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş