ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Zehirsiz Sofralar Platformu sağlıklı bir gelecek için buluştu

Yayınlanma Tarihi: 15 Mayıs 2022
Zehirsiz Sofralar Platformu sağlıklı bir gelecek için buluştu

Zehirsiz Sofralar Platformu üye ve destekçileri, Buğday Derneği öncülüğünde yürütülen “Zehirsiz Kentlere Doğru” projesi kapsamında 14 Mayıs Cumartesi günü İstanbul’da bir araya geldi.

Sağlık, çevre, ekolojik yaşam, tüketici hakları, doğa koruma, tarım, gıda gibi farklı alanlarda çalışan sivil toplum örgütü ve sivil inisiyatif ile birlikte T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı AB İşleri Uzmanı Sinem İçöz Bölükbaşı’nın katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Zehirsiz Sofralar ve Zehirsiz Kentler yolunda Zehirsiz Sofralar Platformu’nun işbirliği içerisinde yürüttüğü çalışmalar değerlendirildi, hedefler belirlendi.

Tüm canlıların yaşam hakkını gözetecek, ekosistemi koruyacak; iklim krizini dikkate alarak uzun vadeli, ihtiyaçlara odaklı, yerelliği ve kendine yeterliliği öncelikleyen, kadim bilgi ve pratikleri de dikkate alan, adil bir bakış açısını egemen kılmayı amaçlayan Platform, pestisitlerin zararları ve alternatifleri konusunda kamuoyu ile ilgili tarafları bilgilendirme, lobi ve savunuculuk faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.

Platform’un çatısı altındaki Türkiye Organik Ağı (TORA), Zehirsiz Sofralar Pestisit Eylem Ağı (ZSPEA) ile sağlıklı gıdaya ulaşım için organik tarım, gıda toplulukları, doğa dostu arıcılığın yaygınlaştırılması, atalık/yerel tohumların teşviki ve yaygınlaştırılması, onarıcı tarım, agroekoloji gibi pek çok konuda çalışmalar yapılması planlanıyor.

Platform, sağlıklı, biyolojik çeşitliliği destekleyen daha yeşil ve ekolojik bir dönüşüm için tüm halkı ve karar vericileri Zehirsiz Kentlere Doğru Kampanyası’nın takipçisi ve destekçisi olmaya davet ediyor.


Sağlıklı bir gelecek için Zehirsiz Kentler Kampanyası’na destek olun: Change.org/ZehirsizKentler


Zehirsiz Kentlere Doğru projesi

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin, Avrupa Birliği tarafından Sivil Toplum Diyaloğu VI kapsamında desteklenen, Avrupa Pestisit Eylem Ağı ortaklığı ve Zehirsiz Sofralar Platformu işbirliği ile yürüttüğü Zehirsiz Kentlere Doğru projesi kapsamında sağlıklı bir gelecek için bir araya gelen sivil toplum örgütleri ve inisiyatifler, kentlerde yerel yönetimler tarafından kullanılan pestisitlerin/biyosidal ürünlerin zararları konusunda farkındalık yaratmayı ve alternatif uygulamaların kullanımını teşvik etmeyi amaçlıyor. 

Zehirsiz Sofralar Platformu tarafından başlatılan “Zehirsiz Kentler için Harekete Geç” başlıklı imza kampanyası (Change.org/ZehirsizKentler) ile belediyelerden, zehirsiz kent olma yolunda kararlı bir adım atacaklarına dair taahhütte bulunmalarını talep ediliyor.

Zehirsiz Kentlere Doğru projesi ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.zehirsizkentler.org web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş