ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

WWOOF/TaTuTa Ağı bilginin paylaşılmasını sağlıyor

Yayınlanma Tarihi: 1 Eylül 2022
WWOOF/TaTuTa Ağı bilginin paylaşılmasını sağlıyor

WWOOF/TaTuTa gönüllüsü Benoit Richard, Türkiye’deki organik çiftlik ziyareti deneyimini yazdı: “Çiftlikteki yaşam bana aynı çatı altında nesiller arası ilişkilerin zenginliğini gösterdi. Ezanla noktalanan günlerde, sade fakat çaba gerektiren bir yaşamın varlığını keşfettim.”


Fransada çiftçilik yapıyor, kendi sebzemi yetiştiriyorum . Tarım konusundaki becerilerimi geliştirmeye olan hevesim ve merakımdan dolayı otostopla seyahat ediyorum. Bilginin herhangi bir para karşılığı olmaksızın paylaşılmasına aracılık eden WWOOF (Organik Çiftliklerde Dünya Çapında Fırsatlar) sayesinde, yerel halkın uygulamalarını ve günlük yaşantılarını öğreniyorum

Türkiye’de organik tarımla tanışmam Ünsal Yener ve ailesinin çiftliği sayesinde başladı. Karadeniz Bölgesi’ndeki Zonguldak ilinin Alaplı ilçesinde yer alan çiftlik, başta kabak ve mısır olmak üzere yetiştirilen çeşitli bitkiler, sulamada damlama sistemi kullanımı ve çok fazla kil ve silt (çökelme sonucu oluşan çamur ve kum tabakası) içeren toprak koşulları ile bu alandaki bilgilerimi derinleştirmemi sağladı.

Çiftlikteki yaşam bana aynı çatı altında nesiller arası ilişkilerin zenginliğini gösterdi. Ezanla noktalanan günlerde, sade fakat çaba gerektiren bir yaşamın varlığını keşfettim. İşin ticari kısmını ise İstanbul’un Kadıköy ve Şişli ilçelerinde kurulan ekolojik/organik pazarlarda çalışarak deneyimledim.

Çoğunlukla kadın üreticiler ile birlikte ot ayıklama zamanlarımız benim için çok anlamlıydı. Bu uzun ve zaman alıcı müdahalelerin ortasında güçlü duygular hissettim. Ekolojik üreticilerin ekinlere ve toprağa bakmaya devam etmek için gösterdikleri özenden oldukça etkilendim. Yerel şarkıların yanı sıra, Fransızca şarkılarla kendimizi motive ettik.

Tarlada çapayı kullanışımız bana büyükannemin kendi çiftliğindeki geçmiş deneyimlerini hatırlatttı ve belki de onun deneyimini daha iyi anlamamı sağladı…

Yener Ailesi’ne her şey için çok teşekkürler!

Yazı: Benoit Richard


Doğa dostu, üretken ve paylaşımcı bir gönüllülük deneyimi için TaTuTa’ya üye ol: www.tatuta.org


Etiketler: , , , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş