ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Rüzgarla çalışan yeşil nakliye

Yayınlanma Tarihi: 23 Eylül 2022
Rüzgarla çalışan yeşil nakliye

Deniz taşımacılığını daha sürdürülebilir hale getirmek için çalışan İsveç merkezli bir girişim, yeni bir teknolojiyle, yelkenler veya bir rüzgar yakalama cihazı kullanarak geminin yakıt tüketimini azaltabiliyor.

Deniz taşımacılığı yılda yaklaşık 940 milyon ton CO2 yayıyor ve küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde üçünden sorumlu. Bu miktar, havayolu taşımacılığının yaydığından bile daha fazla. Nakliye endüstrisinin daha sürdürülebilir hale gelmesi gerekiyor. Yeni sistemde, geleneksel yelkenli gemileri yerine, modern uçaklarla daha fazla ortak noktası olduğu  belirtilen kanat yelkenleri kullanılıyor. Tam olarak uygulandığında, okyanusta seyahat eden büyük gemilerdeki emisyonları yüzde 90 oranında azaltabiliyor.

Girişimin Genel Müdürü Niclas Dahl, geçmişte kullanılan yelkenleri kaldırıp indirmek için çok sayıda insan gerektiğini ama günümüz teknolojisinin bu durumu değiştirdiğini söylüyor.

2024’te ilk gemilerine yelken takmayı ve 2026’da yeni inşa edilmiş tamamen yelkenli bir gemiye sahip olmayı planlıyorlar. 

Girişim; hava emisyonları ile birlikte, jeneratörlerden veya motorlardan ses çıkmayacağı için sudaki ses kirliliğini de azaltıyor. 

Çeviri: Gözde Özbey

Haber: Green shipping: Swedish technology to power cargo vessels with wind, CGTN

Fotoğraf: Thomson Reuters Foundation

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş