ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Plastik endüstrisi pandemiyi avantaja çevirdi

Yayınlanma Tarihi: 23 Eylül 2022
Plastik endüstrisi pandemiyi avantaja çevirdi

Pandemiden önceki iki yıl boyunca, halkın plastiklere olan tepkisi endüstri liderlerinin en büyük endişelerinden biriydi. Pandemide plastikler, paradoksal statüsüne geri döndü: Toplum için hem mucize hem de tehdit. Bu endüstrinin üretime devam etmesi için toplumsal ruhsatını geri kazanması anlamına geliyor.

Polimerler üzerine çalışan bir bilim insanının dediğine göre plastik endüstrisini değiştirecek iki şey var: Savaş ve yasalar. Şirketlerin yanı sıra plastik zinciri de zehirli içerik skandalından tutun da denizlerdeki plastik kirliliğine ve iklim acil durumuna kadar birçok çevre ve sağlık krizi ile yüzleşmek zorunda kaldı. Bu krizlerin her biri, şirketlerin bastırma çabalarına rağmen yeni yasa ve düzenlemelerin çıkmasına sebep oldu.

2019’un başında düzenlenen bir etkinlikte yöneticilerden biri şöyle demişti: “Halkın zihninden denizlerdeki plastik görüntüsünü silmemiz gerekiyor, yoksa toplumsal ruhsatımızı kaybederiz.” Pandemi, bu görüntüyü zihinlerden silmese de birçok plastik ürünün sağlık ve hijyen konusunda öneminin altını çizmeyi başardı. 

Halkın plastik hassasiyetinin geçici bir duraklamaya uğraması, tek kullanımlık plastiklere gelen yasaklara karşı çıkabilmesi için endüstriye bir kapı açtı. Geçen yıl Temmuz ayında, Avrupa Komisyonu, endüstrinin Avrupa Birliği Tek Kullanımlık Plastik Yönergesi’nin ertelenmesi talebini reddetti. Fakat birçok tek kullanımlık plastik yasağı ve depozito iade sistemi, Kuzey Amerika, Avrupa, Afrika ve Asya’da tersine döndürüldü veya ertelendi.

Science Advances dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, Birleşik Krallık, kişi başı çıkarılan plastik atık miktarı açısından Amerika’dan sonra ikinci sırada. Birleşik Krallıkta kişi başı çıkan yıllık plastik atık miktarı 99 kg, Amerika Birleşik Devletlerinde ise 105 kg. Süpermarketlerdeki aşırıya kaçan gıda ambalajları ise en büyük problemlerden biri. Bu verilerin tersine, küresel ortalamaya baktığımızda kişi başı yıllık plastik tüketimi 45 kg. Hindistan’da bu rakam 4 kg. 

Eylül 2020’de Carbon Tracker, plastik yatırımcılarını uyardı. Plastikler, petrol talebinde artışın son kalesi, fakat araştırmacıların öne sürdüğüne göre bu kale, yeşil dönüşüm paketlerinin hızlanmasıyla artan düzenlemeler ve geri dönüşüm baskısı sebebiyle yakında yıkılabilir. Birçok yatırımcı ve karar verici şu konuda bir aydınlanma yaşadı: Sıfır emisyona giden yeşil iyileşme yolunda yeni plastikler dahil olmak üzere tüm fosil yakıtlardan vazgeçilmeli.

Plastik üretiminin fosil yakıtlara dayandırılmaması gerekliliği birçok politika önerisine de sebep oldu: Pandemiden sonra yeşil iyileşme yoluyla iklim acil durumuna hızlıca uyum sağlandı. Biden başkanlığında, 2021’in başlarında Plastiklerden Kurtulma tasarısı yeniden ortaya çıktı. Net sıfır emisyon hedefleriyle uyumlu plastik sürdürülebilirliği konusu Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın önde gelen bir parçası oldu. Plastik üretiminin azaltılması, yeni AB Plastik Anlaşması çerçevesinde ana konulardan bir tanesi haline geldi. Plastik kirliliği probleminin plastiğin yaşam döngüsü boyunca (hammadde çıkarılması, üretimi, tüketimi, atık hale gelmesi) devam ettiği birçok hükümet, kurum ve araştırmacı tarafından kabul edildi.

Şirketlerin -özellikle de pandemiyle artan- plastik krizine verdiği tepkiler yasamanın gücünü de ortaya çıkarıyor. Bağlayıcı yasa ve düzenlemeler, özellikle de konu yasaklarsa, hile yapılmasına daha az olanak sağlıyor. 

Pandemi bize açıkça gösterdi ki plastik kriziyle başa çıkmamız için yasalara ve bağlayıcı düzenlemelere ihtiyacımız var ama bunların yanı sıra başka bir değişim aracına da ihtiyaç duyuyoruz. Gezegenimizde sürekli bir plastik artışının olabileceği varsayılsa da bunu sorgulamamız gerek. Eğer bu varsayım ”dünyanın fosil yakıtlardan çıkması gerektiğine yönelik giderek büyüyen fikir birliği ile uyumlu bir şekilde”  tersine çevrilirse, bu anlamlı bir değişim için başlangıç noktası olabilir.

Çeviren: Nil Ormanlı Balpınar

Kaynak: How the plastic industry turned the pandemic to its advantage, Alice Mah, The Guardian

Fotoğraf: Prakash Mathema/AFP/Getty Images

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş