ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Mevsimsel Beslen – Ekim ayında hangi meyve ve sebzeler yetişir?

Yayınlanma Tarihi: 2 Ekim 2019
Mevsimsel Beslen – Ekim ayında hangi meyve ve sebzeler yetişir?

Her ne kadar ithal ürünler, seralar sayesinde artık her türlü meyve-sebzeyi her mevsimde bulmak mümkün olsa da, uzmanlar, mevsimsel beslenmenin hem insanın, hem de gezegenin sağlığı için daha iyi olduğu konusunda hemfikir.

Ekim ayı için Mevsimsel Beslen takvimimiz:

Neden mevsimsel beslenelim?

1. Mevsiminde yenen meyve ve sebzenin besleyici değeri daha fazladır: Mevsiminde yetişmemiş meyve-sebze, doğa şartlarıyla işbirliği yapılarak değil, doğayla mücadele ederek üretildiğinden, üretiminde hibrit tohum, böcek ilacı ve kimyasal gübre kullanım oranı daha fazladır. Mevsimsel besinlerin, antioksidan özellikleri daha fazladır. O mevsimde insan vücudunun ihtiyacı neyse onu karşılayacak vitamin ve minarelleri bünyesinde bulundurur.

2. Doğa için daha iyidir: Mevsimsel beslenerek, yerel gıdayla beslenme şansınızı artırırsınız. Gıdanız uzak mesafelerden gelmiyorsa, karbon ayak izi de düşük olur.

3. Daha ekonomik: Mevsiminde ekilen ve üretilen meyve ve sebzeler, doğanın katkısıyla büyür, doğaya rağmen değil. Üretilmeleri daha az girdiyle sağlanabildiğinden, daha az maliyetlidir.

Etiketler: ,

3 adet yorum var

  1. Buğday Derneği

   Tohum Takas Ağı projemiz tamamlandı ancak atalık tohum bulmak için şu üç yolu izleyebilirsiniz:
   – Facebook’taki Tohum Takas Ağı grubumuza katılarak tohum ihtiyacınızı paylaşabilirsiniz. (facebook.com/groups/tohumtakas)
   – %100 Ekolojik Pazarlar’dan, gıda topluluklarından, köyünüzdeki/kırsaldaki güvendiğiniz üreticilerden talep edebilirsiniz.
   – Tohum takas şenliklerini takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş