DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Marsilya’da Tohumu Anlattık

Yayınlanma Tarihi: 14 Aralık 2015
Marsilya’da Tohumu Anlattık

AB destekli Erasmus+ projesi “Citizens of Tomorrow” projesi için 5 kişilik bir ekiple Marsilya’daydık…

Türkiye’den Buğday Derneği ile birlikte Fransa, Romanya, Azerbaycan ve İtalya’dan çevreci kuruluş ve organizasyonların katıldığı bir haftalık buluşmada; çevre bilincini yaygınlaştırmak, yeni yöntemler öğrenerek sorunlara çözümler geliştirmek ve Avrupalı kuruluşlar arasında ağ oluşturma ve bilgi paylaşımı hedeflendi.

Fransa, Marsilya’da gerçekleşen program haftasında; atölye çalışmaları, koruma altındaki Les Calanques Ulusal Parkı’nı ziyaret ve doğa yürüyüşü, sahil temizleme çalışmaları da yapıldı. Les Calanques Ulusal Parkı’nda rehberimiz olan Nebil’in liderliğinde mıntıka temizliği yaptık ve kağıttan organik atıklara pek çok farklı “çöp”ün doğada ne kadar sürede kaybolduğunu ve bu süreç zarfında çevreye ve doğal yaşama verdiği zararı öğrendik. Ziyaret ettiğimiz Surfrider derneğinde ise Akdeniz’in Fransa kıyılarındaki kirlenme, çevresel düzenlemeler ve aktivizm ile ilgili fikir sahibi olduk. Buğday’ın da dahil olduğu 5 ortak kuruluştan 25 katılımcı kendi ülkelerindeki çevre sorunlarını anlattı, çözüm önerileri tartışıldı ve fikir/deneyim alışverişinde bulunuldu.

Buğday Derneği olarak biz de sorunlardan bahsetmek yerine, çözüm odaklı bir yaklaşım ile kendi ülkemizde, şehirlerimizde yaşadığımız betonlaşma ve gıdamızın kaynağında uzaklaşma sorununa nasıl yerel çözümler yaratabileceğimizi gösterdik ve Kentsel Tarım/ Doğa Dostu Kent Bahçeleri atölyesi düzenledik. Tohumun önemini anlatarak başladığımız sunumda üniversitelere saçtığımız tohumları, bu tohumların döngüsünü ve Tohumlar Kampüse projemiz kapsamında devlet üniversitelerine kurduğumuz bahçe/bostanları anlattık. Türkiye’den ve dünyadan kent bahçeciliği üzerine örnekler verdik.

Ayrıca Paris’te düzenlenen COP 21 İklim zirvesi öncesi Marsilya’da yapılan yürüyüşe ve insan zincirine katılmak da bizim için sürpriz oldu.

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş