DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Kuşların mutlulukla bir ilgisi var

Yayınlanma Tarihi: 20 Mart 2021
Kuşların mutlulukla bir ilgisi var

Ecological Economics dergisinde yayımlanan bir çalışma, kuş türlerindeki artışın insanların mutluluk seviyesi ile paralellik gösterdiğini ve gelir artışı kadar önemli olduğunu söylüyor.

Avrupa kapsamındaki çalışmada en mutlu insanların günlük hayatlarında daha fazla kuş türü ile karşılaşan veya birçok kuş çeşidine ev sahipliği yapan doğaya yakın bir çevrede yaşayan kişiler olduğu belirtiyor. Hatta, kuşların biyoçeşitliliğinin insanların gelir seviyesindeki artış kadar önemli olduğu ortaya kondu. Dolayısıyla, doğanın korunması ile insan refahına da bir yatırım yapılmış sayılmaktadır.

26 Avrupa ülkesinde 26.000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen Avrupa Yaşam Kalitesi Anketleri’nin (EQLS) sonuçlarını temel alan bu çalışma gösteriyor ki, kuşlar biyoçeşitliliğin temel göstergelerinden biri ve varlıklarını işitsel ve görsel yollardan algıladığımız bu canlılar psikolojimiz üzerinde olumlu pek çok etkiye sahip.

Frankfurt’taki Goethe Üniversitesi İklim ve Biyoçeşitlilik Merkezi’nde araştırma görevlisi ve çalışmanın başyazarı olan Joel Methorst bu çalışmanın gezegenimizle ve bu gezegeni paylaştığımız tüm canlılarla uyum içinde var olmanın hayat kalitemizle nasıl doğrudan bir bağlantısı olduğunu bir kez daha kanıtladığını söylüyor. 

Çalışma, pandemi sürecinde kuş gözlemciliğinin artışına de dikkat çekiyor.

Çeviri: Dila Balça Öğün 

Kaynaklar:

Kapak Fotoğrafı: Aslan Ünsal

Etiketler: , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş