ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Kum pili aylarca enerji depolayabiliyor

Yayınlanma Tarihi: 23 Eylül 2022
Kum pili aylarca enerji depolayabiliyor

Bazen hava yeterince güneşli olmayabilir ya da yel değirmenini döndürmek için rüzgâr yeterli gelmeyebilir. Bu yüzden Finlandiyalı araştırmacılar yıl boyunca, 7/24 kullanılabilecek bir enerji kaynağı geliştirdiler: Kumdan yapılmış pil.

Kum pili inşa etme fikrini ortaya atan genç mühendisler Markku Ylönen ve Tommi Eronen, ilk kum bataryalarını Finlandiya’nın güneybatısındaki Kankaanpää kasabasında bulunan Vatajankoski elektrik santraline kurdular.

Kurdukları şirket Polar Night, 100 ton düşük dereceli inşaat kumunu bir siloya döktü. Ardından kum bataryasını güneş ya da rüzgar enerjisiyle 500 santigrat dereceye ulaşana kadar şarj ettiler. Sıcak bir kumsalda tabanları yanan herkesin bildiği gibi, kum sıcaklığı çok iyi depolar. Polar Night’ın planı, bu sıcak kumu Finlandiya’nın uzun ve soğuk kış geceleri boyunca evleri ve diğer binaları ısıtmak için kullanmak.

Kum ısındıkça, kumun içindeki bir ısı eşanjörü sıcak havayı kum bataryasının her tarafına dağılana kadar dolaştırıyor. Ylönen ve Eronen, kum bataryalarının sıcaklığı birkaç ay boyunca 500 santigrat derecede tutabileceğini söylüyor.

Polar Night, günler kısalmadan önce kum bataryalarını şarj etmeyi planlıyor. 

Bataryaların çoğu lityum gerektiriyor – ki bu da pahalı ve yoğun bir şekilde topraktan çıkarılıyor. Bu nedenle kum bataryalarının üretimini artırmak, her ne kadar temiz bir enerji olarak görülse de her sektörde olduğu gibi bunda da ölçek önemli. Çünkü kum pillerinin yaygın kullanımı bir başka soruna neden olabilir: Kısa süre önce yayınlanan bir BM raporu, kumun sudan sonra dünyanın en çok sömürülen ikinci kaynağı olduğunu belirtiyor ve küresel bir kum krizi uyarısında bulunuyor. 


Çeviren: Özgür Göndiken

Kaynak: New sand battery can store energy for months, Teresa Bergen, Inhabitat

Fotoğraf: Canva

Henüz yorum yapılmamış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş