ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Dönüşüm Kitaplığı: Doğa Dostu Kent Bahçeciliği

Yayınlanma Tarihi: 13 Ocak 2019
Dönüşüm Kitaplığı: Doğa Dostu Kent Bahçeciliği

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin Doğa Dostu Kent Bahçeleri – Tohumlar Kampüse kampanyası kapsamında hazırlanan “Doğa Dostu Kent Bahçeciliği” kitabını artık internetten okuyabilirsiniz.

Doğa Dostu Kent Bahçeleri projesi, Buğday Derneği’nin; TaTuTa, Tohum Takas Ağı gibi hayata geçmiş projelerinin yarattığı değerleri kullanarak, ekolojik temelli Eğitim / Bahçecilik / Topluluk Oluşturma projesidir. En temel ihtiyacımız olan gıdanın kaynağından uzaklaşıyor; yediklerimizin nasıl, ne şartlarda, ne kadar üretileceğinin kararını başkalarına bırakıyoruz. Oysa sorumluluğu elimize almak ve üretim sürecine bir yerinden dahil olmak hiç de zor değil.

Buğday Derneği olarak, bunun ne kadar kolay olduğunu göstereceğimiz imece bahçelerini hep beraber kurmaya, kentlerde ekolojik dönüşüm tohumlarını saçmaya niyet ettik ve gelecek nesilleri önemsediğimiz için işe kampüslerden başladık.

“Tohumlar Kampüse”, Doğa Dostu Kent Bahçeleri projesinin ilk etabını oluşturuyor. Düzenlenen kampanya kapsamında, Adım Adım Oluşumu ile yapılan ortak çalışma sayesinde bir yılda 9 devlet üniversitesi kampüsü, doğa dostu kent bahçelerine kavuştu. Mersin, Çukurova, İTÜ, ODTÜ, İzmir Yüksek Teknoloji, Ege, Balıkesir, Çanakkale 18 Mart ve Aydın Adnan Menderes üniversiteleri, Tohumlar Kampüse kampanyasıyla, kampüslerinde tohumla toprağı buluşturdular.

Projenin teorik bölümünde verdiğimiz “Ekolojik Yaşama Giriş Eğitimi” ile gıdadan ulaşıma, enerji kullanımından tüketim alışkanlıklarına birçok alanda tüketici olmaktan “türetici” olmaya giden yolu anlattığımız gençler, bunu bostanlarda kendi gıdalarını yetiştirirken uyguladıkları gibi kendi hayatlarında da hayata geçirmeye başlıyorlar. Bu da, ‘Dönüşüm insanın kendisinden başlar’ inancımıza can katıyor. İyi bilginin yayılması ve çoğaltılması için hazırladığımız bu bahçecilik kitabı, umarız sizin de yetiştiricilik yolculuğunuzda rehberiniz olur.

Doğa Dostu Kent Bahçeciliği kitabını aşağıdaki buradan okuyabilirsiniz.Etiketler: ,

1 adet yorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş