ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

İyi Örnekler: Otlarla Zehirsiz Mücadele – Çanakkale Belediyesi

Yayınlanma Tarihi: 27 Temmuz 2022
İyi Örnekler: Otlarla Zehirsiz Mücadele – Çanakkale Belediyesi

Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Göksel Koyuncu, kentsel alanlardaki ot mücadelesinde yaygın olarak kullanılan herbisitlere (ot zehiri) alternatif olan ekolojik ve doğa dostu yöntemleri anlattı ve sağlıklı bir gelecek için tüm belediyeleri Zehirsiz Kentlere Doğru projesine davet etti.


YouTube Kanalımıza Abone Olun

Bu video Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile hazırlanmıştır. İçerik tamamıyla Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

Sağlıklı bir gelecek için Zehirsiz Kentler

Yapılan araştırmalara göre, kentsel alanlarda kullanılan pestisitler, tarım alanlarında olduğundan daha yoğun bir biçimde yeraltı sularına karışıyor. Püskürtülen pestisitlerin %98’den fazlası ve herbisitlerin ise %95’i, kullanılan alan dışındaki hava, su ve toprak gibi ortamlara dağılıyor ve hedef olmayan canlı türlerine bulaşıyor. Türkiye’de içme suyu arıtma tesislerine ulaşan sularda saptanan 49 mikrokirleticinin 33’ünün pestisit olduğu ortaya çıktı.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin, Avrupa Birliği tarafından Sivil Toplum Diyaloğu VI kapsamında desteklenen, Avrupa Pestisit Eylem Ağı ortaklığı ve Zehirsiz Sofralar Platformu işbirliği ile yürüttüğü Zehirsiz Kentlere Doğru projesi kapsamında sağlıklı bir gelecek için bir araya gelen sivil toplum örgütleri ve inisiyatifler, kentlerde yerel yönetimler tarafından kullanılan pestisitlerin/biyosidal ürünlerin zararları konusunda farkındalık yaratmayı ve alternatif uygulamaların kullanımını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Zehirsiz Sofralar Platformu tarafından başlatılan Zehirsiz Kentler Kampanyası (Change.org/ZehirsizKentler)  ile, belediyelerden zehirsiz kent olma yolunda kararlı bir adım atarak; en geç 2025 yılına kadar herbisit kullanımının tamamen sonlandırılmasına, 2030 yılına kadar diğer tüm pestisit ve biyosidal ürün kullanımının %50 azaltılmasına ve 2040 yılına kadar da tüm bu ürünlerin kullanımının tamamen sonlandırılmasına dair İyi Niyet Belgesini imzalamaları talep ediliyor.

Sağlıklı bir gelecek için Zehirsiz Kentler Kampanyası’na destek olun; tüm canlıları zehirleyen pestisit kullanımı sonlandırılsın:Change.org/ZehirsizKentler


İnfografik: Tolga Demirel

Etiketler: , , , , , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş