DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

İklim dostu şehir adayı: Montreal

Yayınlanma Tarihi: 11 Mart 2022
İklim dostu şehir adayı:  Montreal

Yeryüzü şehirleri dünya nüfusunun yarısından fazlasını, tüm nüfusun %54’ünü barındırıyor ve şehirler enerji tüketiminin %60-80’inden sorumlular. Aynı zamanda dünyadaki en büyük 40 şehir karbondioksit gazı emisyonlarının 1/3’ünden sorumlu.

Yazı ve fotoğraf: Dilek Ayman Rodrigue

Montreal şehir yönetimi ile sivil oluşumlar ve paydaşlar uzun süredir iklim dostu şehir odaklı çalışmalar yürütüyor. Şehir, sera gazı emisyonlarını %55 oranında azaltarak 25 yıl içinde (2050 yılına kadar) karbon nötr hale gelmeyi hedefliyor. Bu hedefte öngörülen iklim eylem planı; sadece şehrin yerel yönetimi ve Çevre ve İklim Değişikliği ile Mücadele Bakanlığı tarafından değil, tüm şehir sakinleri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımını öngören kolektif bir çaba olarak ele alınıyor.

Bu çabada işletmelerin, kuruluşların, hükümetlerin ve yurttaşların her ölçekte yapması gereken çalışmalar var. Şehirde iklim değişikliğinin potansiyel etkilerinin değerlendirilmesi üzerine yapılan çalışmalarla görülüyor ki, söz konusu değişiklikler sadece bir şehrin sosyal ve fiziki yaşam kalitesini etkilemekle kalmayacak, aynı zamanda onu besleyen ve çevreleyen tüm yaşam unsurları da benzer etkileri yaşayacak. Aşırı iklim hareketlerinin ve artan hava kirliliğinin neden olduğu sağlık sorunları, polen mevsiminin uzaması, bitki fenolojisindeki değişim (örneğin bitkilerin erken çiçeklenmesi), bazı bitki zararlıların çoğalması ve artan istila sıklığı yaşamı etkileyen faktörler olarak karşımıza çıkıyor. […]


Dilek Ayman Rodriguer’in “Şehirde Ekolojik Yaşam” yazılarını Buğday E-Dergi’nin yeni sayısından okuyabilir, doğa dostu yaşamın gündem ve pratiklerinden haberdar olabilirsiniz.

Etiketler: , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş