ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

“Gençler için Agroekoloji Eğitimi” proje ekibi İtalya’da buluştu

Yayınlanma Tarihi: 11 Mayıs 2022
“Gençler için Agroekoloji Eğitimi” proje ekibi İtalya’da buluştu

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Avrupa Birliği tarafından Erasmus+ programı kapsamında desteklenen “Gençler için Agroekoloji Eğitimi” projesi kapsamında, İtalya’da 25-29 Nisan 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen uluslararası bir toplantı için proje ortakları bir araya geldi.

Gençler için Agroekoloji Eğitimi (AYE!) proje koordinatörü AMPI ve proje ortaklarından Addart ve Buğday Derneği ekiplerinin katılımı ve DEAFAL ev sahipliği ile 25-29 Nisan tarihlerinde İtalya’nın Lazio Bölgesi’nde bir eğitim düzenlendi.

AYE! projesi kapsamında gerçekleştirilen üç günlük etkinlikte, çeşitli oyunlar ve masallar ile eğiticiler ve gençler arasındaki diyaloğun geliştirilmesi için yenilikçi bir eğitim programının tasarlanması üzerine çalışma yapıldı. Program dahilinde ayrıca, WWOOF (Organik Çiftliklerde Dünya Çapında Fırsatlar) Ağı’ndan Tularù Çiftliği’ne bir ziyaret gerçekleştirilerek doğa dostu ve agroekolojik üretim yöntemleri hakkında bilgi ve deneyim paylaşımı yapıldı.Proje gençleri ve eğitimcileri hedefliyor

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Avrupa Birliği tarafından Erasmus+ programı kapsamında desteklenen “Gençler için Agroekoloji Eğitimi” projesi ile gençleri, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir gıda sistemleri için bütünsel çözümler sunan agroekoloji bilgisi ile tanışarak çevre ile ilgili farkındalıklarını ve ekolojik okuryazarlıklarını artırmaya çağırıyor.

Mevcut eğitim sisteminde disiplinlerarası, sosyal ve destekleyici becerilere çok yer ayrılmadığı göz önüne alınarak hazırlanan Gençler için Agroekoloji Eğitimi (Agroecological Youth Education for Future – AYE!) projesi, liselerin eğitim sistemini, deneyime dayalı öğrenim gibi yaygın eğitim yaklaşımlarıyla desteklemeyi ve gençlere gıda sistemini tüm karmaşıklığıyla kavramak için gerekli becerileri sunmayı amaçlıyor. Proje, 13-18 yaşları arasındaki gençleri ve yaygın eğitimde çalışan eğitimcileri hedef alıyor.

AYE! projesi, amaçlarına ulaşmak için, gençler için agroekoloji alanında yenilikçi bir eğitim programı ile bu programı destekleyen ve örgün lise eğitim müfredatını tamamlamak üzere kullanılabilecek, bir çizgi roman ve bir kutu oyunu gibi, yeni, yaratıcı eğitim materyalleri üretmek için çalışıyor. Bu çıktıların üretilmesi için, sürece eğiticiler ve gençlerin doğrudan dahil edilmesi planlanıyor. Eğiticiler için, uluslararası eğitimler ve her ortak ülkede yapılacak bir dizi yerel etkinlik, bu çıktıların paylaşılması, test edilmesi ve yaygınlaştırılması ile eğiticiler ve gençler arasındaki diyaloğun geliştirilmesi için fırsatlar yaratacak.

AMPI (Çekya) koordinatörlüğünde yürütülen proje, Buğday Derneği (Türkiye), Urgenci (Fransa), Deafal (İtalya), Zelena Tranzcija (Sırbistan) ve AddArt (Yunanistan) ortaklığında, Şubat 2021 – Ağustos 2023 döneminde uygulanmaktadır.Etiketler: , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş