ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Datça’da Organik Gübre Üreteceğiz

Yayınlanma Tarihi: 6 Ağustos 2015
Datça’da Organik Gübre Üreteceğiz

Birleşmiş Milletler  Küresel Çevre Fonu (GEF) Küçük Destek Programı (SGP) tarafından desteklenen “Datça’da Doğa Dostu Tarım için Organik Atıklardan Organik Gübre Üretimi” projemiz başladı…

Proje, Datça’da kimsayal gübre ve pestisit bağımlılığını azaltarak organik tarımı sürdürülebilir kılmayı hedefliyor. Kimyasal gübrelerin yoğun kullanımı ve olumsuz etkileri nedeniyle mineral, organik madde ve mikroorganizma bakımından zayıflayan toprakların yeniden verimli hale gelmesi, organik tarımın yapılabilmesi ve üreticinin dışa bağımlılığını azaltmak için kendi kendine gübre üretebilmesi sağlanacak. Bunun için Datça’daki köylerde teorik ve uygulamalı organik gübre eğitimi düzenlenecek ve uygulama bahçeleri kurulacak, gübre üretiminde kullanılacak malzemeler temin edilecek, farkındalık yaratmak ve bilgileri yaymak için ‘Yerel Kaynaklardan Gübre Üretimi’ kitapçığı hazırlanıp basılaak ve fungusit kullanımını azaltmak için doğal ve yerel malzemelerden hazırlanacak ‘kaya tozu’ (rockdust) bahçelerde uygulanacak. Ayrıca organik tarım sertifikasyonu konusunda bilgilendirme toplantıları ve tanıtım çalışmaları yapılacak. Proje bir yıl sürecek.

Bu arada proje için Yazıköy’e gittiğimizde, çoğunlukla köy kahvesinde ve arazideydik. Bir yandan toprak analizi için örnekler alırken, köylülerin organik tarım, atalık tohumlarla ilgili sorularını da cevaplandırdık.

3 adet yorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş