ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Çocuklar ve tohumlar ekolojik çiftlikte buluştu

Yayınlanma Tarihi: 14 Mart 2022
Çocuklar ve tohumlar ekolojik çiftlikte buluştu

Buğday Derneği’nin Türkiye’deki ekolojik çiftliklerde gönüllülük imkânı sunan, bugüne kadar farklı kültürlerden pek çok insanı buluşturan projesi WWOOF Türkiye/TaTuTa Ağı’ndaki Zülfikargil Çiftliği öğrencileri ağırladı.

İzmir Özel 29 Mayıs Okulları’ndan 4. ve 5. sınıf öğrencileri FPSPI (Uluslararası Geleceğin Problemlerini Çözme Becerileri) programı kapsamında WWOOF Türkiye/TaTuTa ev sahiplerinden Fadime-Kaplan Zülfikargil Çiftliği’ni ziyaret etti. Öğrenciler ile çalıştıkları “GDO’lu Ürünler ve Sağlığımıza Etkileri” projesi üzerine söyleşi yapıldı.

Foça’da yer alan ekolojik çiftliği ziyaret eden öğrenciler, söyleşi sonrası tohum topu yapımı, yenilebilir ot tanıma ve toplama, tohum ekimi gibi etkinlikler gerçekleştirdi.TaTuTa ve WWOOF Nedir?

TaTuTa, Buğday Derneği tarafından 2004 yılından bu yana yürütülen “Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası” programının kısa adıdır. TaTuTa’nın ana amacı Türkiye’de ekolojik tarımla geçinen çiftçi ailelerine mali, gönüllü işgücü ve/veya bilgi desteği sağlayarak ekolojik tarımı teşvik etmek ve sürdürülebilirliğini sağlamaktır.

WWOOF güven ve takasa dayalı kültürel ve eğitsel deneyimleri teşvik ederek, sürdürülebilir bir küresel toplum inşa etmek için, gönüllüler ile organik çiftlikleri bağlayan dünya çapında bir harekettir. Tüm dünyada ekolojik çiftlik sahipleriyle, o çiftliklere gönüllü çalışmak isteyenleri bir araya getiren çeşitli WWOOF grupları bulunuyor. Bu grupların hepsi Buğday Derneği’nin TaTuTa programı gibi birbirinden bağımsız çalışıyor ancak benzer şekilde işliyorlar ve meydana getirdikleri uluslararası ağ sayesinde, gönüllülerin farklı ülkelerdeki çiftliklerde de çalışması konusunda birbirlerine destek oluyorlar.

WWOOF dünyasını ve program kapsamındaki ülkeleri daha yakından tanımak için www.wwoof.org sitesini; Türkiye’deki WWOOF programı TaTuTa’yı incelemek ve gönüllü kabulü, uygunluk takvimi ve üyelik kaydı için www.wwoofturkey.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Etiketler: , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş