ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Çiftçiler için Mini El Kitabı

Yayınlanma Tarihi: 14 Eylül 2020
Çiftçiler için Mini El Kitabı

Tarım zehirlerine mahkûm değiliz! Pestisit kullanmadan, ne insan sağlığına ne de doğaya zarar vermeden üretim yapabileceğimiz pek çok yöntem ve teknik bulunuyor. Zehirsiz tarım yöntemlerinden biyo-yoğun yetiştiricilik yöntemini anlatan “Çiftçiler için Mini El Kitabı”, Margo Royer-Miller tarafından yazıldı ve Ecology Action (Ekolojik Eylem Derneği) tarafından ücretsiz sunuluyor.

Dünyanın dört bir yanında pek çok topluluk, aile ve birey hayatta kalmak ve sağlıklı yaşamak için gereken gıda ve besinleri sağlamanın yollarını arıyor. Bu el kitabı, GROW BIOINTENSIVE/ GB® adını verdiğimiz Sürdürülebilir Mini Çiftçilik yöntemi hakkında basit ve eğitici bir yayındır. Bu, toprağı zenginleştirerek gezegenimizi yeniden canlandırmaya yardımcı olan, konvansiyonel yöntemlere göre daha küçük alanlarda daha fazla mahsul üreten, su, organik gübre ve biyolojik böcek kırıcı (pestisit) kullanımını asgariye indiren bir gıda yetiştirme yöntemidir. Tarım arazilerinin uzun vadeli sürdürülebilirliğini gözetir ki gıda üretimi nesiller boyu devam edebilsin. GB, sizin, ailenizin ya da topluluğunuzun aradığı çözümün bir parçası olabilir.

Bu el kitabını okur ve GB’yi uygularken, bu yöntemin üzerine kurulu olduğu ve onu güçlendiren şu temel hususları lütfen göz önünde bulundurun:

1. GB, Yeryüzü’nün doğal döngüleriyle işbirliği yaparak ekilen alanda ve çevresinde denge ve çeşitlilik yaratır.

2. GB yönteminde yetiştirme sisteminin sağlık ve üretkenliğini artırmak için gözlem yapmak ve tekrarlanan örüntüleri tespit etmek gerekir.

3. Yerel çiftçiler önemli bir bilgi kaynağıdır.

Bir çiftçi ya da bahçıvan olarak aileniz, topluluğunuz ve dünya için önemlisiniz! Herkesin besleyici gıdalar yemeye ihtiyacı vardır ve o gıdayı siz üretiyorsunuz. Torunlarımız da gıda üretebilmek için sağlıklı topraklara ihtiyaç duyacaklar. Gelecek nesiller için yeryüzüne iyi bakmalıyız. Çiftçiler aynı anda hem gıda yetiştirmek hem de toprağa iyi bakmanın bir yolunu bulmak zorundalar.

Not: Bu el kitabı, kendine ister çiftçi ister bahçıvan ya da üretici desin, gıda yetiştiren herkes için yazılmıştır. Kolaylık ve tutarlılık amacıyla biz kitap boyunca “çiftlik” ve “çiftçi” kelimelerini kullanmayı seçtik. Ölçeği ne olursa olsun tüm yetiştiricilerin insanlığın beslenmesine katkı sunduğunu kabul ediyoruz.

GROW BIOINTENSIVE Sürdürülebilir Mini Çiftçilik yöntemi, çiftçiye aynı anda hem sağlıklı gıda üretmek hem de toprağa iyi bakmak için yol gösterecek sekiz ilkeden oluşmaktadır. Bu ilkeler bitkilerin doğada nasıl büyüdüklerinden ilham almakta, sağlıklı ve sürdürülebilir bir gıda üretim sistemi yaratmak için doğal süreçlerin kullanılmasına dayanmaktadır. İyi uygulanmış bir GB çiftliği dışarıdan hiçbir girdiye ihtiyaç duymayan kapalı bir sistem haline gelerek sürdürülebilirlik durumuna yaklaşır, toprağı ve ekosistemi besleyerek kendi kendini sürdürebilir hale getirir. Bir GB çiftliği uzun vadede, nesiller boyu canlı ve üretken kalacak ve anıtsal bir başarı olacaktır!

GROW BIOINTENSIVE’in sekiz ilkesi şunlardır:

1. Derin Toprak Hazırlığı

2. Kompost Yapımı

3. Yoğun Ekim

4. Kardeş Bitkiler

5. Karbon Çiftçiliği

6. Kalori Çiftçiliği

7. Açık Tozlaşan Tohumlar

8. Bütüncül Sistem Yöntemi

Çiftliğinizi, bugün ve gelecekte, aileniz ve topluluğunuz için arzu ettiğiniz bereketli ve sağlıklı sisteme nasıl dönüştürebileceğinizi merak ediyorsanız okumaya başlayın.


İlknur Urkun Kelso’nun çevirdiği kitabı aşağıdaki butona tıklayarak okuyabilirsiniz:


Zehirsiz yöntem ve tekniklerin geliştirilmesi ve desteklenmesi; tarım zehirlerinin yasaklanması için Zehirsiz Kampanya’ya destek olun: Change.org/ZehirsizSofralar

Etiketler: , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş