DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Çamtepe’nin Küçük Haiku Kitabı ve Geçen Zaman

Yayınlanma Tarihi: 20 Mart 2021
Çamtepe’nin Küçük Haiku Kitabı ve Geçen Zaman

Güneşin Aydemir ve Burcu Meltem Arık Akyüz, Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezinde düzenlenen programlarda, katılımcıların kurduğu Haikuları Çamtepenin 10. yılı (2020) anısına derlediler. Kübra Köprülüoğlu Aşanlı tarafından tasarlanarak el yapımı bir kitap haline getirilen derleme, aramızdan ayrılışının 10. yılında (2021) Victor Ananiasa ithaf edildi.


Yazı: Güneşin Aydemir – Buğday Derneği Strateji Kurulu Üyesi

Yıl 2012. Çamtepe’nin aktif olarak üçüncü yılı. Victor bir süre önce (2011) bütün bağlantılarını bırakarak gitmiş, cismen yanımızda değilse de ismen dillerimizde, yüreklerimizde, çalışıyoruz. Yaşam Okulu, Doğa Gözlem Okulu, Şifa Okulu ve Masal Anlatıcılığı Okulu için içerik hazırlıyoruz, programlar yapıyoruz.

Doğa Gözlem Okulu hakkında konuşurken Burcu (Arık Akyüz) ile, “Haiku” deyiverdi. “Haiku diye bir şeyle tanıştım Güneşin, bunun mutlaka kampını yapmalıyız!”

Ve hemen programa koyduk.

Başo’nun Haikusunu anlatan, Oruç Arıoba’nın muhteşem kitabı “Kelebek Düşleri”, o zaman girdi kütüphaneye.

Ve o Haiku kampında harika bir grupla Haijin oluverdik, olmaya heveslendik. Haiku o zamandan beri Çamtepe’nin pek çok programında bir egzersiz, bir konu oldu. Hiçbir şey olmasa adından söz ettirdi. Ve sonunda pandemi geldi, bir araya gelebileceğimiz koşullar ortadan kalktı. Bu sefer dijital ortamda Haiku fırtınası yaptık. İnsanlara pandemi döneminde doğaya bakmalarını önerdik. Pek çok Haiku kuruldu.

Çamtepe programlarında pusulalara yazılan Haikuları sakladık. Ve Çamtepe’nin 10. Yılı anısına bohçadan çıkardık.

Burcu ile oturduk; hepsini derledik, başlıklara bölüştürdük ve ufak bir kitap yaptık: Çamtepe’nin Küçük Haiku Kitabı. Kitabın marifeti bu kadar değil elbette. Verdiğimiz dokümanı Kübra Köprülüoğlu Aşanlı, tasarımıyla el yapımı bir kitap haline getirdi. Herkes kendi kitabını kendi yapıyor.*

Kitabı Victor’a adadık. Onun için yazılmış bir Haiku ile sunduk:

buğday başağı

bir varmış bir yokmuş

Mart Fırtınası

Kirigirisu

Döngüler demiştik başlarken, konuyu oraya getirelim. Haiku işte, döngüleri kavramanın, onlarla bağlantıya geçmenin bir aracı ne de olsa.

Çamtepe’de yeni bir döngünün başlangıcında. Onuncu yılını geride bırakırken yeni bir 10. Yıl’a kısmi ev sahipliği de yapıyor. Victor’suz geçen 10 yıl. Bu yıl Victor yılı. Buğday Derneği, Bir Tohum Vakfı ve Çamtepe’den sıkça adını duyacak, yaşamından parçalarla tanışacaksınız.

Döngü daim olsun! 


Çamtepe’nin Küçük Haiku Kitabı’nı buradan indirebilirsiniz.

*Kitap düz ve katlamalı olmak üzere iki farklı şekilde tasarlandı. Dilerseniz, çıktısını alıp kendi ellerinizle gösterildiği şekilde katlayarak kitabınızı yapabilirsiniz. İmkan varsa A3 boyutu önerilir.


Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi YouTube hesabını buradan takip edebilirsiniz.
Etiketler: , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş