DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Buğday’dan “İyi Şeyler Yapan Güzel İnsanlar” Konferansı

Yayınlanma Tarihi: 23 Haziran 2015
Buğday’dan “İyi Şeyler Yapan Güzel İnsanlar” Konferansı

Umut, belki de en çok ihtiyacımız olan şey. Bu fikirle yola çıktık. Umudu çoğaltmak, yaymak. Kötü ve olumsuza odaklanmak yerine, iyi şeyler yapan güzel insanları ayırt edebilmek. Onları ve yaptıklarını görmek, göstermek. Başkalarına ilham vermeleri için gerekli ortamı sağlamak. Deniz yıldızının hikayesi*  gibi…

Bu yılın sonuna doğru düzenleyeceğimiz İyi Şeyler Yapan Güzel İnsanlar Konferansı’nın hazırlıklarına başlıyoruz. Sivil Düşün AB Programı tarafından da desteklenecek bu konferansla, günümüzün temel sorunları olan ekolojik bozulma, doğanın ve türlerin yok olması, sağlıksız gıda üretimi, enerji krizi, ekonomik ve sosyal krizler ve sürdürülebilir olmayan üretim/tüketim döngülerini ele alarak kalıcı, yenilikçi çözümler sunan “Ekolojik Sosyal Girişimcilik” örnekleri görünür kılmayı hedefliyoruz. Özellikle gençlere ilham vermek, etrafımızı gitgide daha fazla saran olumsuzluklar yerine yapılan iyi şeyleri, bu iyi şeyleri yapan güzel insanları ortaya çıkarmak, bu insanları ve bu insanlardan öğrenecek şeyleri olanları bir araya getirmek, bireylerin bir fark yaratabileceğini göstermek, hayatını kazanmak için bize sunulanlar dışında seçenekler de olduğunu göstermek için bu konferansı düzenlemek istiyoruz.

 Günümüz umutsuzluk ortamında, belki de en çok ihtiyaç duyulan şeylerden biri, iyi örneklerin vurgulanması. Bu konferans, yeni ekolojik sosyal girişimleri teşvik ederek adil, çevre dostu ve yenilikçi işler kurma ve bu işlerde çalışma ve istihdam haklarını, tüketici ve hizmet alanların sunulan standart, yalnızca kâra yönelik seçenekler yerine adil, insana ve doğaya saygılı ürünler ve hizmetlere ulaşma haklarını destekleyecek, gençler ve öğrencilere de bu seçeneklerin varlığını duyurarak farklı yollar çizmelerine, farklı meslekler seçmelerine yardımcı olabilecek.

İyi Şeyler Yapan Güzel İnsanlar Konferansı’nda farklı alanlardan konuşmacılar yer alacak. Bu konferansta yer alabileceğini düşündüğünüz, yenilikçi, çoğaltılabilir, uygulanabilir, ekolojik ve sosyal fayda sağlayan girişimcilik örnekleri varsa, lütfen portal@bugday.org adresine yazın.

  • Deniz yıldızının hikayesi

Bir adam sahilde yürüyüş yaparken, denize telaşla denize bir şeyler atan bir çocuğa rastlar. Biraz daha yaklaşınca çocuğun, sahile vurmuş deniz yıldızlarını denize attığını fark eder. “Niçin bu deniz yıldızlarını denize atıyorsun ?” diye sorar.

Topladıklarını hızla denize atmaya devam eden çocuk, “Yaşamaları için” yanıtını verince, şaşkınlıkla “İyi ama burada binlerce deniz yıldızı var. Hepsini atmanıza imkan yok. Sizin bunları denize atmanız neyi değiştirecek ki ?” der.

Yerden bir deniz yıldızı daha alıp denize atar çocuk, “Onun için çok şey değişti”.

3 adet yorum var

  1. Nevin Eracar

    Bu girşimi gönülden destekliyorum.
    Yaşamını insan doğa ve varlık akkında düşünerek geçirmiş ve farklı olanla birlikte yaşam üzerine projeler yapan, uygulayan biri olarak aklınızda ve dikkatinizde olmak istiyorum. Ayrıca projenize nasıl bir katkım olacağını da düşünmeye arzuluyum.
    Kolaylık ve keyifli bir yolculuğunuz olsun. Sevgi ve saygı ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş