ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Anabilgi: Yaz meyvelerini kışa hazırlayın

Yayınlanma Tarihi: 3 Eylül 2021
Anabilgi: Yaz meyvelerini kışa hazırlayın

Kilerin olmazsa olmazı meyve kurularıdır. Bir meyve ağacı hasat zamanında genellikle bir ailenin ihtiyacından fazlasını verir. Fazlalar ya dalında kuruyarak ya da kurutularak muhafaza edilir.

Yerel çeşitler kurutmaya daha uygundur. Atalarımız Anadolu’nun birçok yöresinde yaz başından kışa kadar dalından elma ve armut yeme şansına sahipti. Haziranda olgunlaşan ekşi tatlı Orak elmasından, aralık ayında olgunlaşan Kış elmasına kadar 19 çeşit elmanın bulunduğu Bayramiç, yerel meyve çeşidinde zengin bölgelerimizden biri. Bu çeşitlilik gıda güvenliğini de beraberinde getiriyor. Bu nedenle su, gübreleme, budama gibi ihtiyaçları minimum olduğu gibi, hastalıklara karşı da daha dirençli oluyorlar. […]


Geleneksel kültür araştırmacısı Sevgi Akar’ın Buğday E-Dergi’de yayınlanan “Yaz meyvelerini kışa hazırlayın” yazısının tamamını okumak için abone olunuz.

Türkiye’den ve dünyadan, kentten ve kırsaldan haber, araştırma, makale ve röportajların yer aldığı Buğday E-Dergi, beslenmeden barınmaya, ekolojik yaşamın her alanında ihtiyaç duyduğunuz bilgiyi ekranınıza getiriyor.

Aboneliğinizle birlikte, Buğday E-Dergi’nin yaz sayısı ve 3 ayda bir yeni sayıları e-posta kutunuzda oluyor.
Etiketler: , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş