DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Buğday E-Dergi: Bisikletli Şehir

Yayınlanma Tarihi: 10 Ekim 2021
Buğday E-Dergi: Bisikletli Şehir

Bisiklet şehir içinde beş kilometreden kısa mesafelerde diğer ulaşım türlerinden daha hızlı. Hareket halindeki bir otomobilin kapladığı alanın en az dört misli, park halindeki otomobilin ise on misli daha az yer kaplıyor. Çevreyi, havayı kirletmiyor, kaynak, hammadde ve satın alma maliyeti otomobilden kat kat daha az. Park yeri, trafikte sıkışıp kalma riski ve rota seçiminin esnekliği gibi üstünlükleri, onun giderek daha fazla tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden birkaçı.

Yazı ve fotoğraf: Dilek Ayman Rodrigue

Montreal’de, yaşam pratiği içinde yer alan bir ulaşım aracı olarak öne çıkan bisiklet, şehir yönetimi için rekreatif bir araç olmaktan çok öte işlevler ve anlamlar ifade ediyor. Yıllık ulaşım planlama ajandasında; toplu taşıma araçları ve otomobiller için alınan ulaşım kararları içinde bisiklet eşit ağırlıkta, hatta giderek daha da önemseniyor.

Şehir, bu sürdürülebilir ulaşım aracını her karar ve uygulama aşamasında ön plana çıkarmayı hedefleyen bir çalışma programını yaşama geçirmiş durumda. Dolayısıyla bu oldukça gelişmiş duyarlılıktan yola çıkarak Montreal’in bisiklet dostu bir şehir olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. […]


Ekolojik yaşam için Buğday E-Dergi

Buğday Derneği’nin destekçilik programı kapsamında yayınlanan E-Dergi’ye abone olarak, Peyzaj mimarı ve kent bahçecisi Dilek Ayman Rodrigue’nin “Bisikletli Şehir” yazısının tamamını okuyabilir, ekolojik yaşam gündeminden ve deneyimlerinden haberdar olabilirsiniz.

Aboneliğinizle birlikte, Buğday E-Dergi’nin güz sayısı ve 3 ayda bir yeni sayıları e-posta kutunuzda oluyor.


Etiketler: , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş