DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Bitcoin çılgınlığı

Yayınlanma Tarihi: 20 Mart 2021
Bitcoin çılgınlığı

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları, Bitcoin madenciliği için harcanan elektriğin dünyada birçok ülkenin harcadığından fazla olduğuna dikkat çekiyor. Bitcoin, 51 bin 120 saat YouTube videosu izlemeye eşdeğer karbon ayak izi oluşturuyor.

İngiltere’de Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre, Bitcoin, 50 bin dolarlık seviyeyi aşmasının ardından düşüşe geçse de kripto para elde etmek için kullanılan elektrik, bu yükseliş süresince hızla artmaya devam ederek Arjantin’in yıllık karbon ayak izi miktarıyla eşdeğer seviyeye geldi.

JPMorgan ve Goldman Sachs gibi Wall Street şirketlerinin son zamanlarda artan ilgisi sayesinde yükselişe geçen kripto para biriminin değeri, Tesla CEO’su Elon Musk’ın teşviğiyle zirveye ulaştı.

İklim krizine karşı “sıfır emisyon” hedefini tehlikeye atan bitcoin madenciliği, karbon emisyonlarını kontrol altında tutmak isteyen şirket ve hükümetler için de büyük bir sorun yaratıyor.


Dünyada birçok ülkeden fazla elektrik tüketiyor

Bitcoinin ilk bulunduğu yıllarda -2009- ortalama bilgisayarla bile bitcoin madenciliği yapılabiliyordu. Fakat bugüne kadar çıkarılan bitcoin miktarının 18,5 milyonu aşmasıyla işlemler için artık daha özel bilgisayar ekipmanları gerekiyor ve bu özel, yüksek işlemcili bilgisayarlar da çok daha fazla elektrik tüketiyor.

Bitcoinin çevresel etkilerini araştıran, New Mexico Üniversitesi ekonomi profesörü Benjamin Jones, bitcoin elde etmek için kullanılan enerji miktarının “bazı ülkelerin -örneğin İrlanda- tükettiği elektrikten daha fazla olduğunu, bir tane bitcoin için onlarca terawatt elektrikten bahsettiğimizi,” dile getirdi. Bitcoin savunucuları madencilik işlemlerinin giderek daha fazla yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik ile yapıldığını söylüyor.

Öte yandan çevreciler ise, madenciliğin endişe verici olduğunu çünkü bitcoin madencilerinin, elektriğin ucuz olduğu, yani kömür kullanılan yerleri tercih ettiklerini belirtiyorlar. Cambridge Üniversitesi’ne göre Çin, en fazla bitcoin madenciliğinin yapıldığı ülke. Çin her ne kadar yavaş yavaş yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yapsa da üretilen elektriğin üçte ikisi hâlâ kömürden elde ediliyor. 


51 bin 120 saat YouTube videosu izlemeye eşdeğer

Bitcoinin nereden çıkarıldığı veya işlemler sırasında kullanılan elektriğin hangi kaynaklardan elde edildiğini takip eden herhangi bir resmi kurum ya da kuruluş olmadığı için bitcoin madenciliği yapan kişilerin fosil yakıtlardan mı yoksa yenilenebilir enerji kaynaklarından mı faydalandıkları bilinmiyor.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’ne göre, bitcoinin yıllık enerji tüketiminin 115 terawatt/saat (TWh) seviyesinin üzerinde olduğunu tahmin ediyor. 680 bin kez para transferi yapmanın veya 51 bin 120 saat YouTube videosu izlemenin karbon ayak iziyle, bir tane bitcoin transferinin karbon ayak izinin eşdeğer olduğunu belirtiyor.

Çeviri: Nil Ormanlı Balpınar

Kaynak: Electricity needed to mine bitcoin is more than used by ‘entire countries’ – Lauren Aratani, The Guardian

Etiketler: ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş