ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

10 adımda gıda israfını nasıl önleriz?

Yayınlanma Tarihi: 10 Ekim 2022
10 adımda gıda israfını nasıl önleriz?

Dünyada üretilen gıdanın üçte biri çöpe gidiyorsa, bunda her gün gıda tüketenler olarak hepimizin sorumluluk payı var demektir. Peki ne yapmalı?

1.Bazı meyve ve sebzeler etilen denen bir gaz üretir. Bu kokusuz ve zararsız bir gazdır ancak diğer gıdaların yumuşamasına, erken bozulmasına yol açar. Etilen üreten gıdalarla etilenden etkilenen gıdaları ayrı saklamak gerekir. Etilen üreten gıdalar şunlardır: Kayısı, avokado, muz, kavun, kivi, nektarin, şeftali, armut, erik ve domates. Etilenden etkilenen gıdalarsa şunlar: Elma, brokoli, havuç, hıyar, patlıcan, yeşil yapraklı sebzeler ve karpuz.

2.Buzdolabında saklamayın: Patates, soğan ve domatesi buzdolabı yerine serin bir yerde ancak birbirlerinden ayrı tutun. Olgunlaşmamış meyve ve sebzeleri buzdolabına koymayın, olgunlaşana kadar tezgâhın üzerine, olgunlaştığında buzdolabına koyun.

3.Çilek, frambuaz gibi meyveleri yıkayarak saklamayın.

4.Turunçgiller serin, kuru bir yerde bir hafta saklanabilir. Ancak daha uzun süre dayanmalarını istiyorsanız bir file veya hava alan çanta içerisinde buzdolabında saklayın.

5.Nem çürümeye sebep olduğundan tüm sebzelerin kuru olmasına dikkat edin.

6.Yeşillikleri, altına kağıt mendil koyduğunuz cam kapta saklayın.

7.Buzdolabınızdaki bir gıda bozulmaya başladığında hemen çıkartıp komposta atın yoksa diğer gıdanın çürümesini hızlandırır.

8.Buzdolabınızın içini sık sık temizleyin.

9.Buzluğa koyduğunuz etlerin dış kısmının kararıp sertleşmesini önlemek için sıkıca paketleyin.

10.Yemeklerinizi önceden plânlamaya çalışın. (Demesi kolay, biliyoruz. Mümkün olduğu kadar)


Kompost yöntemlerini ve kompost hakkında merak ettiklerinizi Buğday Derneği’nin hazırladığı “Kompost Rehberi” kitabından öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz olarak indirmek için buraya tıklayın.

Etiketler: , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş