ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Yerin Altından Mesaj Var!

Yayınlanma Tarihi: 16 Mart 2015

Kereviz, yerelması, kırmızı pancar, şeker pancarı, turp, şalgam, rezene, göleviz… Bu kış sebzelerinin kıymetini yeterince biliyor ve şifalarından tam olarak faydalanabiliyor muyuz? Tijen İnaltong, Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi’mizin “Mevsimlik Sofralar” köşesinin sevgili yazarı, hem şifalarını anlatıyor hem de onlardan nasıl faydalanabileceğimizi… Üstelik nefis bir tarif de veriyor.

 

Toprak Ana’nın yumuşacık karnında büyüyen sebzeler dertli. Tamam diyorlar, bazı üyelerimizi seviyorlar. Gittiğimiz evlerde bakıyoruz, sepetler dolusu soğan patates var ama biz büyük bir aileyiz, neden geri kalanlarımıza üvey evlat muamelesi ediliyor? Bir dilekçe yazmışlar, altına da adlarıyla imza atmış- lar: Kereviz, yerelması, kırmızı pancar, şeker pancarı, turp, şalgam, rezene, göleviz…

İlk pancar almış sözü. Demiş hadi beni alıyor, haşlayıp turşumu kuruyor, sonra da salatalara ekliyorsunuz, sağolun varolun. Peki ya o güzelim yapraklarımla saplarımdan yararlanıyor musunuz? Güzelce yıkayın, kavurun, yumurtalayıp yiyin. Kansızlıktan kurtarırım bedeninizi, kalbinizi güçlendirir, kan dolaşımına yardımcı olurum. Bir sürü vitamin ve mineral içeririm. Sadece pişirerek tüketmeyin beni, çiğ olarak salatalarınıza da rendeleyin. Bakın nasıl seveceksiniz.

Kereviz atılmış hemen, insanlar neden ya çok sever ya hepten yok sayar beni? Tamam, dünyanın en güzel sebzesi sayılmam. Çirkinceyimdir hatta ya, parfümümden hoşlanırsınız itiraf edin. Kabızlık mı çekiyorsunuz bana başvurun, arteritim, romatizmam, gut hastalığım var diyorsanız ne bekliyorsunuz, mutfağınızı şenlendireyim.

Turp ailesi kalabalık. Salatalara doğranan miniminnacık turplardan tutun da kocaman beyaz, kırmızı, karaturplar da oturmuşlar kendilerini anlatırlar. İnsanların yaz kış demeden domatesli biberli salatalar yemesine içerlemiş olmalılar ki baharlı tatlarıyla ne kadar iştah açıcı olduklarını anlatırken hep bir ağızdan konuşunca kimse dediklerinden bir şey anlamamış. Onları susturup ben söyleyeyim, hazma yardımcı olurlar, antibakteriyel özellikleri vardır. Potasyum ve C vitamini küpü olduklarını da ekleyeyim. Yerelması takmış takıştırmış altınlarını gelmiş, ben de altın değerindeyim dercesine. Pişirmeye bile gerek yok, elma gibi yiyin beni diyor. Özellikle şeker hastalığından yakınanlar için birebirmiş. Astımlıya, kabızlık çekene, ciğerlerinden yana sıkıntısı olana da şifayım diyor. Akrabalarına bir üstünlüğü de onlar kadar çok nişasta içermemesiymiş. Kıymetli bir potasyum, demir, kalsiyum ve magnezyum kaynağıymış. Daha ne beklersiniz ki bir sebzeden? Sevginizi, beğeninizi istiyorlar. Onları öksüz bırakmayın olur mu?

Ayva ve Nohutlu Kereviz Yemeği

  • 1 iri ayva
  • 1 iri kereviz
  • 1 kâse haşlanmış nohut
  • 1 yarım halka halinde doğranmış soğan
  • 3-4 diş sarımsak
  • 2 çorba kaşığı sızma zeytinyağı
  • tuz, karabiber

Tencereye soğan, sarımsak, yağ ve baharatı koyun, orta ısıda hafifçe kavurun. Ayvalar daha çabuk pişeceği için önce doğradığınız kerevizlerle nohutları ekleyin tencereye. Az da su ilave edin. Kerevizlerin pişmesine yakın ayvaları ekleyin, hepsi arzu ettiğiniz yumuşaklığa geldiğinde ateşten alın ve bana dua edin, böylesi bir lezzeti herkes denemeli, inanılmaz lezzetli bir yemek bu. (4 kişilik)

Tijen İnaltong

www.mutfaktazen.blogspot.com

*Bu yazı, daha önce Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi’nin 6. sayısında yayınlanmıştır.

Etiketler: , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş