DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Umut

Yayınlanma Tarihi: 15 Mart 2020
Umut

“Biz Buğday Derneği’nde korkulu masallara çok yüz vermiyoruz, masaldan çabukça ders çıkartıp bugün yapabileceklerimize dönüyoruz yüzümüzü samimiyet ile. Hep birlikte, sizinle de.”

Victor Ananias

İklim değişikliği bir süredir haklı sebeplerden çevre konusunda ana başlık; üzerinden korkular, hayaller, teoriler, çözüm önerileri, kazanç planları ve daha neler dönmüyor ki! Günlük yaşamımızda ise iklim değişikliği henüz gerçekliğini algıladığımız bir şey değil şehirlerde. Kırsalda, yaşamını doğadan kazanan kesimler daha çok etkileniyor ama onlar da bu işin bir Allah vergisi olduğu duygusu ile kabulleniyorlar durumu, “gelecek yıl daha iyi olur, ne yapabiliriz ki?” diyorlar kendi kendilerine.

Acaba gerçekten tek önceliğimiz iklim değişikliği mi? Ekonominin büyümesi için her gün dengesi bozulan yaşam alanları, her gün kaybolan bitki, hayvan ve diğer canlı türleri, genetiği değiştirilerek doğaya salınan “yeni” canlı türleri, ekonomisi büyüyen tüm ülke ve bölgelerde artan tüketim… Buna rağmen devlet politikalarının ekonomiye endeksli karar mekanizmalarının sivil insiyatifleri gittikçe daha fazla güdümlerine almaları… Çok uzatabileceğimiz bu listede nasıl bir önceliklendirme yapabiliriz?

Bence tüm bu saptamalar doğrunun sadece bir parçası, hem de küçük bir parçası. Doğrunun içinde her gün doğan güneş, temiz hava, hâlâ akan nehirler, dünyanın dört bir yanında can taşıyan sayısız varlık, yediğimiz gıdaların yetiştiği topraklar ve bunları doğaya uygun şekilde yetiştirebilen tecrübeli çiftçi aileler var dünyada. Ve halen içerisinde karar alma hakkımızın saklı olduğu birçok mekanizma mevcut; ekonomi, politika dahi halen bizim günlük kararlarımızın etkilediği ve yönlendirdiği sistemler.

İllüstrasyon: Neval Ergün

Elimizde çok tohum var hâlâ, yetiştirecek alanlar da mevcut, bu tohumları biz hangi niyet ile nerelere ekiyoruz, hasadımızdan yeni tohumluklar ayırıyor muyuz sadakat ile sakince ve sabırla? Bu çok önemli bence, çünkü bugün var, yarını bilmiyoruz. Bu korkulacak değil, şükrederek elinden geleni yapmak için ilham kaynağı olacak bir durum. Biz Buğday Derneği’nde korkulu masallara çok yüz vermiyoruz, masaldan çabukça ders çıkartıp bugün yapabileceklerimize dönüyoruz yüzümüzü samimiyet ile. Hep birlikte, sizinle de.

Yazan: Victor Ananias

Ekolojik Yaşam Rehberi, Sayı 4, 2010

Etiketler: , ,

1 adet yorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş