DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Şişli %100 Ekolojik Pazar 15 yaşında

Yayınlanma Tarihi: 19 Haziran 2021
Şişli %100 Ekolojik Pazar 15 yaşında

Doğayla uyumlu üretim, türetim ve sağlıklı bir gelecek için çalışan Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin yürüttüğü %100 Ekolojik Pazarlar projesinin Türkiye’deki ilk örneği olan Şişli %100 Ekolojik Pazar 15. yaşını kutluyor.

Buğday Derneği’nin kurucusu ve vizyoneri Victor Ananias’ın Bodrum’da kurduğu pazar tezgahından organik ürün dükkânlarına, Kutu ve BAHÇE projesinden WWOOF Türkiye/TaTuTa programı ile doğa dostu üretim yapan çiftçilerin desteklenmesine kadar ortaya koyduğu projeler ve modeller birbirini besleyerek ekolojik üretimin yaygınlaşması adına bir bütüne hizmet ediyor.

Victor Ananias’ın yoğun emek ve uğraşları neticesinde, 2004 yılında “Organik Tarım Kanunu ve Yönetmeliği”nin organik pazarları destekleyecek yönde çıkarılması ve organik ürünlerin hal yasasından muaf tutulmasıyla Türkiye’de ilk kez %100 Ekolojik Pazarlar’ın kurulmasının önü açılmış oldu.

Şişli Belediyesi işbirliğiyle Haziran 2006’da 45 tezgah ve 23 üretici ile kurulan, Türkiye’nin hem ilk hem de en büyük organik pazarı Şişli %100 Ekolojik Pazar, ekolojik sertifikalı ürünleri adil, sürdürülebilir ve güvenilir bir model oluşturarak tüketiciye doğrudan ulaştırıyor.

Şişli %100 Ekolojik Pazar’da, Haziran 2021 itibarıyla 330 tezgah ve çoğunluğunu üreticilerin oluşturduğu 83 tezgah sahibi yer alıyor. Pazar, İzmir, Afyon, Mersin, Hatay, Zonguldak, Ankara, Eskişehir, Gökçeada gibi Türkiye’nin birçok farklı noktasından 900’ün üzerinde üreticinin organik ürünleriyle 15. yılında da bereketini artırıyor. 

Üç kuşağı sağlıklı ve zehirsiz ürünlerle besleyen %100 Ekolojik Pazar üreticileri, müşterileriyle kurdukları organik bağları her geçen gün daha da güçlendirerek üretimlerine ve paylaşımlarına devam ediyor.Organik tarımın öncüsü

Türkiye’de iç pazar potansiyelini ortaya çıkaran %100 Ekolojik Pazarlar; yeşil ekonomi alanında ekolojik bütüne hizmet eden çok paydaşlı bir iletişim ortamı oluşturarak diğer ekolojik pazarlara da model oluşturuyor.

Organik süt türevi ürünlerin, istiridye mantarının, elma pekmezinin, baklavanın, ketçabın, helvanın, lokumun, hurmanın, ezmelerin, sarı kantaronun, siyez ve karabuğday ununun, yufkanın, çiğköftenin, safranın ve daha birçok ürünün ilk defa piyasaya sunulduğu yer olan Şişli %100 Ekolojik Pazar; bir yandan Türkiye’de sayısı 16’ye yükselen yeni organik pazarların kurulmasına öncülük ederken diğer yandan dükkânlar, e-ticaret siteleri gibi pazarlama kanallarını da besleyerek daha fazla insanın organik ürüne ulaşmasını sağlıyor.

Pazar, her cumartesi günü, perakende müşterileri haricinde 30’un üstünde dükkân, e-ticaret sitesi ve diğer organik pazarların esnafına da ürün tedarik kanalı oluyor.

İstanbul, İzmit ve mevsimlik olarak Kayseri Kocasinan’daki beş ayrı noktada, Buğday Derneği güvencesiyle hizmet veren %100 Ekolojik Pazarlar, bugüne kadar 900’ün üzerinde taze sebze ve meyve üreticisinin sertifikalı ürünlerini alıcısıyla buluşturdu.

Buğday Derneği ayrıca, danışmanlığından çekildiği Konya Meram, İstanbul Küçükçekmece ve Beylikdüzü %100 Ekolojik Pazarları ile bugün artık çoğu kapanan Antalya, Samsun Gazi ve İlkadım, Balıkesir Burhaniye, İzmir Seferihisar, Kayseri Talas %100 Ekolojik Pazarları’nın kurulması sağladı.


%100 Ekolojik Pazarlar ile ilgili ayrıntılı bilgi için: www.ekolojikpazarlar.org

Hem gıda hem bilgi alışverişi

%100 Ekolojik Pazar, halkın alışveriş kültürünün ve pazar yerlerindeki sosyalleşme kültürünün ekolojik yaklaşımla yeniden ele alınmasını, yarattığı ortam ve etkinlikler ile alışverişin gıda boyutunun ötesinde sosyal ve kültürel düzeyde bir paylaşım olmasını hedefliyor.

Şişli %100 Ekolojik Pazar, ekolojik ürün alışverişinin yanı sıra ekolojik yaşamın farklı alanlarında çeşitli etkinliklere katılım olanağı da sağlıyor. Pazarın müdavimleri, sabahın erken saatlerinden itibaren hem alışveriş ediyor hem de pazarda gerçekleşen etkinliklere, söyleşilere katılıyorlar. Bugüne kadar düzenlenen “bez çanta dikim” atölyesi, ”gerçek temizlik” atölyesi, ”takas-armağan şenliği”, “gel oyna çocuk atölyesi”, ”ekolojik kitap şenliği”, “Zehirsiz Sofralar” söyleşisi, konserler, performanslar gibi pek çok etkinlik pazarı kültürel ve sosyal anlamda da zenginleştirdi; “alış-veriş” mekânı olmanın ötesine taşıdı.


Plastik poşet kullanılmayan ilk pazaryeri

Türkiye’de plastik poşet kullanımının kaldırıldığı ilk pazar olan Şişli %100 Ekolojik Pazar, bu çabanın küçük de olsa bir karşılığı olarak İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinin de bir parçası oldu.


Her şey kayıt altında ve izlenebilir

Buğday Derneği, oluşturduğu %100 Ekolojik Pazar Standartları ile organik pazarların sağlıklı işleyen ve güvenilir bir model olarak yaygınlaşmasına öncülük ederek, üstlendiği bu rolü, hazırladığı internet veritabanı ile daha da ileriye taşıyor. Yerel yönetim yetkilileri, ürünlerin satış verilerini tarih, satıcı, üretici, ürün, çeşit, miktar, fiyat ve mali belgeler bazında kayıt altına alıyor. Ardından üretici denetimlerinden sorumlu kontrol ve sertifika kuruluşlarına gönderiyorlar. Ayrıca %100 Ekolojik Pazarlar’da satılan tüm ürünlere ait sertifikalara ekolojikpazarlar.org adresinden ulaşılabiliyor.

Belediyelerin yanı sıra, Buğday Derneği ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da denetimleri yapılan Pazarlar’da, düzenli olarak ürünlerden numune alınarak akredite laboratuvarlara gönderiliyor. Kalıntı çıkan veya sertifika kapsamı dışında ürün sattığı tespit edilen üreticiler ve esnaf pazardan men ediliyor.


Sürdürülebilirliğini bireylerin destek ve bağışlarıyla sağlayan, 18 yıldır özveriyle ve kısıtlı kaynaklarla çalışan Buğday Derneği’ne destek ol, ekolojik yaşam umudumuzu birlikte yeşertelim!

Etiketler: ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş