DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

“Tüketici olma rolünden çıkıp türetici olmamız gerekiyor.”

Yayınlanma Tarihi: 15 Eylül 2021
“Tüketici olma rolünden çıkıp türetici olmamız gerekiyor.”

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Aslan, Çevre TV’de yayınlanan “Sorun Ne” programına konuk oldu.

Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Aslan, Deniz Şafak’ın sunduğu “Sorun Ne” programında, Buğday Hareketi’nin insanların doğayla uyum içerisinde ve doğal varlıklara zarar vermeden yaşayacağı bir toplum umuduyla 30 yıldır sürdürdüğü proje ve faaliyetlerini anlattı.

Çevre TV ekranlarında canlı olarak yayımlanan programda, Buğday Hareketi Kurucusu Victor Ananias’ın çabalarıyla 1990’lı yıllarda bir fanzinle başlayan; bülten, dergi, rehber ve e-bülten ile devam eden Buğday Ekolojik Yaşam Dergisi’nin yayıncılık öyküsünden bahsedildi. Ekolojik yaşam ve deneyimini yaygınlaştırmak amacıyla dijital ortamda yayın hayatına devam eden Buğday E-Dergi, üçüncü sayısını 23 Eylül’de okurlarıyla buluşturuyor.

Tüketim kültürünün yarattığı ekolojik krizlere karşı bireysel farkındalık ve çabanın önemine dikkat çeken Aslan, doğa ile uyumlu, ekolojik bir yaşam için yapılması gerekenleri anlattı: “Şehrin içerisindeki doğayı fark ederek onunla uyumlu bir şekilde yaşamamız mümkün. Bunun birinci koşulu ise, tüketim tercihlerimizi ve gıdamızı sorgulamak. Tüketici olma rolünden çıkıp türetici olmamız gerekiyor. “

Aslan, Buğday Derneği’nin tarımda kullanılan ve hem insan sağlığına hem de biyoçeşitliliğe zarar veren kimyasalların yasaklanması için 100’ü aşkın kurum ve inisiyatif ile birlikte yürüttüğü Zehirsiz Sofralar projesi kapsamında başlatılan Zehirsiz Kampanya sayesinde sofralarımızın 25 pestisitten kurtulduğunu aktardı.Buğday Derneği, yürüttüğü projeler, etkinlikler, kampanya ve çalışmalara yönelik basılı ve dijital yayınlarıyla milyonlarca insana erişiyor. Güncel projeleri arasında %100 Ekolojik PazarlarWWOOF Türkiye/TaTuTaZehirsiz SofralarZehirsiz Kentlere DoğruAkdeniz Agroekoloji KervanıGüdül’de Gıda Topluluklarıyla Agroekolojik Dönüşüm, ve Gençler için Agroekoloji Eğitimi yer alıyor.

Daha fazla bilgi için: Buğday Hareketi’nin Dünü ve BugünüHenüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş